Zwycięstwo polskich opiekunek w Szwajcarii

[2015-03-16 15:52:44]

Dzięki reprezentacji związków zawodowych 12 marca sąd w Bazylei wydał precedensowy wyrok przyznający prawo do wynagrodzenia polskiej opiekunce za gotowość do pracy.

Po zwycięskim strajku polskich opiekunek w czerwcu zeszłego roku zorganizowanym przez Unię przy pomocy przedstawiciela OPZZ tym razem inny szwajcarski związek zawodowy VPOD/SSP pomógł Polkom.

Sprawa dotyczy Agaty, która była zatrudniona do całodobowej opieki nad osobą starszą. Według umowy była zobowiązana do pracy 42 godziny tygodniowo z wynagrodzeniem wynoszącym 20 franków za godzinę. Jednakże rzeczywistość wyglądała inaczej. Agata musiała pracować we wszystkie dni tygodnia, również w niedzielę i święta oraz czuwać, a w razie potrzeby także zajmować się pacjentem w nocy. Ta praca nie była jednak dodatkowo płatna i bez względu na to, ile godzin faktycznie przepracowała, jej pracodawca zmuszał ją do zapisywania czasu pracy nieprzekraczającego 42 godzin. W sądzie argumentował, że jeśli już Agata pracowała więcej, to nie da się tego udowodnić, a tym bardziej trudno uważać za pracę „spanie” w domu pacjenta w nocy nawet, jeśli w tym czasie musiała być gotowa do pracy. Dodatkowo za opiekę nad pacjentem pobierał od rodziny około 14 000 franków miesięcznie, płacąc Agacie jedynie około 3200 franków wynagrodzenia brutto.

Sąd cywilny w Bazylei w wyroku z 12 marca uznał, że gotowość do pracy (w tym czuwanie w nocy) powinna być również wynagradzana finansowo w postaci równowartości połowy normalnej stawki godzinowej określonej w umowie o pracę. Dzięki decyzji sądu Agata uzyskała 17 000 franków odszkodowania jako dopłatę do jej wynagrodzenia za trzy miesiące pracy.

Ten wyrok jest kolejnym sukcesem związków zawodowych w skutecznym reprezentowaniu i polepszaniu warunków pracy opiekunek w większości pochodzących z Polski. Jest to wyrok precedensowy, ponieważ do tej pory nie było jasne jak traktować gotowość do pracy, w szczególności tzw. czuwanie przy pacjencie w nocy. Wiele firm wykorzystywało tę lukę w prawie, nie płacąc w ogóle opiekunkom nie tylko za gotowość do pracy, ale nawet za faktyczną pracę wykonywaną w nocy. Oczekuje się, że wyrok ten spowoduje wytoczenie w najbliższym czasie podobnych powództw przez związki zawodowe lub bezpośrednio same opiekunki.

Dzięki związkom zawodowym w Szwajcarii od 2011 roku obowiązuje płaca minimalna dla osób zajmujących się opieką oraz wykonujących inne prace domowe, która wynosi 18.55 franków na godzinę.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku