Francja: Wielkie manifestacje emerytów

[2015-03-17 21:54:23]

Tysiące emerytów manifestowały 17 marca we Francji domagając się podwyżki emerytur. Demonstracje odbyły się w Paryżu, Marsylii, Lyonie, Bordeaux, Nantes i Tuluzie. W stolicy kraju na ulicach w pochodzie powiewały czerwone flagi z sierpem i młotem, gdyż stołeczną manifestację zorganizowały komunistyczne związki zawodowe CGT.

Gdy odbywały się protesty, w Zgromadzeniu Narodowym francuska minister opieki społecznej i zdrowia Marisol Tourain zapowiedziała rewaloryzacje najniższych emerytur i jednorazową premię w wysokości 40 euro dla osób żyjących w najtrudniejszych warunkach.

Demonstrujący emeryci wskazywali na słabą siłę nabywczą pieniądza i na rosnącą drożyznę oraz na politykę zaciskania pasa, czyli na te same problemy, które dokuczają większości francuskiego społeczeństwa. Manifestanci skarżyli się także na bardzo wysokie koszty utrzymania w Domach Złotej Jesieni oraz na niedostosowanie służby zdrowia do potrzeb osób w starszym wieku. Jedna z uczestniczek demonstracji stwierdziła, że we Francji żyje się coraz dłużej i coraz gorzej, a także, że często trzeba pomagać finansowo młodemu pokoleniu.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku