Islandia: Rośnie poparcie dla Partii Piratów

[2015-03-22 12:11:24]

Już blisko co czwarty obywatel Islandii popiera tamtejszą Partię Piratów (PP). Według ostatnich sondaży ugrupowanie to ma szansę być największą siłą w parlamencie.

Sondaż gazety Fréttablaðið daje PP 22% głosów i 14 (na 63) miejsc w islandzkim parlamencie (Althingu). Byłby to drugi wynik wyborczy za prawicową Partią Niepodległości. Natomiast w sondażu firmy MMR, Partia Piratów może liczyć na 23,9% głosów (wobec 23,4% dla PN) i zdobyć 16 mandatów.

Szczególnie wysokie poparcie Piraci mają wśród młodszych wyborców. W grupie wiekowej 18-49 lat głosować chce na nich 37,7% respondentów - podaje serwis VÍSIR.

W poprzednich wyborach w 2013 r. PP zanotowała poparcie na poziomie 5,1%, co pozwoliło jej na uzyskanie trzech mandatów. Liderka ugrupowania, Birgitta Jónsdóttir (na zdjęciu), kojarzona jest z kwestiami dotyczącymi wolności informacji, wolności słowa i prawami człowieka. Polityczka ta ma rzekomo powiązania z Wikileaks i była w centrum głośnej sprawy dotyczącej inwigilowania Europejczyków na Twitterze przez władze USA - informuje Dziennik Internautów.

Marek Tobolewski

Fot.: pl.wikipedia.org


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku