SLD domaga się odszkodowań dla ofiar planu Balcerowicza

[2015-03-24 08:51:27]

Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie RP projekt przyznawania świadczeń pieniężnych ofiarom transformacji ustrojowej z lat 1989-1992 oraz ludziom pokrzywdzonym przez plan Balcerowicza. Program miałby objąć przeszło 1 milion 200 tysięcy pracowników państwowych zakładów przemysłowych, Państwowych Gospodarstw Rolnych i spółdzielni pracy, które na początku lat 90-tych zostały zlikwidowane.

Projekt SLD obejmuje specjalną pomocą finansową to emerytów, którzy obecnie dostają najniższą emeryturę, a w okresie transformacji pracowali w jednym z około 700 zakładów pracy, który po 1990 r. w ramach planu Balcerowicza został zlikwidowany. Pomoc mieliby dostać także ci emeryci, którzy pracowali w państwowych gospodarstwa rolnych lub byli pracownikami spółdzielni pracy i spółdzielni rzemieślniczych zlikwidowanych w okresie transformacji. Według projektu dostaną oni 400 zł miesięcznie przez okres 12 miesięcy, gdy aktualny dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej nie przekracza wysokości minimalnej emerytury. Dla osób powyżej 67 roku życia świadczenie byłoby wypłacane przez 5 lat lub w zależności od sytuacji, także bezterminowo.

Do realizacji celów ustawy minister skarbu państwa miałby utworzyć Fundusz Świadczeń Transformacji Ustrojowej. Roczny koszt dodatku wyniósłby ok. 2,5 mld zł. Pieniądze te nie pochodziłyby jednak z budżetu państwa. SLD proponuje, by pomoc dla poszkodowanych w okresie transformacji sfinansować za pieniądze z prywatyzacji i z dywidend ze spółek należących do skarbu państwa.

-Z powodu szokowej terapii, jaką w tamtym czasie wprowadził plan Balcerowicza, ludzie z dnia na dzień stracili pracę. Na obszarach wiejskich wciąż są problemy wynikające z ówczesnych decyzji gospodarczych - powiedział Dariusz Wieczorek z zachodniopomorskiego SLD.

Politycy SLD – m. in. poseł Wincenty Elsner – nie ukrywają, że projekt jest odpowiedzią na uchwalony w piątek 20 marca projekt dot. pomocy finansowej dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej w czasach PRL.

-Prawicowa większość postanowiła podzielić polską biedę według kryteriów politycznych. Uważamy, że bieda nie ma koloru politycznego. Także wszystkie próby łagodzenia jej skutków nie powinny mieć żadnego kontekstu politycznego - stwierdził Leszek Miller.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku