Amnesty International: Więcej wydanych wyroków śmierci, mniej wykonanych

[2015-04-01 12:18:35]

W 2014 roku gwałtownie wzrosła liczba wyroków śmierci - wynika z danych Amnesty International. Według tegorocznego raportu organizacji obrony praw człowieka, najwięcej takich orzeczeń wydały sądy w Chinach i Nigerii.

Liczba egzekucji wykonanych w porównaniu z rokiem 2013 jednak spadła. Z raportu AI wynika, że w 2014 roku stracono 607 osób - to o 22 procent mniej, niż rok wcześniej. Te dane nie uwzględniają jednak Chin, w których wykonuje się więcej egzekucji, niż łącznie we wszystkich pozostałych krajach.

Amnesty International podała, że w 2014 roku wyroki kary śmierci wydano w 22 krajach. Na szczycie niechlubnej listy, obok Chin, znajdują się: Iran, Arabia Saudyjska oraz Irak.

W Egipcie w ciągu ostatnich dwóch lat sądy skazały na śmierć kilkaset osób za udział w antyrządowych protestach. Wyroki te były szeroko krytykowane przez ONZ i społeczność międzynarodową.

W Nigerii wydano 659 wyroków śmierci. Sądy wojskowe wymierzały je najczęściej za udział w rewolcie wzniecanej przez Boko Haram, terrorystyczną bojówkę islamską, dążącą do przejęcia władzy w kraju i ustanowienia państwa religijnego.

W Pakistanie zniesiono siedmioletnie moratorium na karę śmierci. Miała to być odpowiedź na atak talibów na szkołę w Peszawarze, w którym zginęło 141 osób.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku