W środę 1 kwietnia odbyła się w Warszawie oficjalna gala finałowa anty-nagrody Węże, którą „nagradzane” są najgorsze polskie filmy. Bezkonkurencyjny okazał się obraz Obce ciało w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
Film Zanussiego zgarnął aż sześć statuetek. Za scenariusz i reżyserię (obie nagrody dla Zanussiego), za żenujący film na ważny temat, za występ poniżej talentu (dla Agnieszki Grochowskiej), za najbardziej żenującą scenę (zabawy z pejczem i męskimi prostytutkami). Do twórców filmu, z których nikt nie pojawił się na gali, popełzał również Wielki Wąż, nagroda za najgorszy film roku 2014.
Węże dla najgorszych aktorów otrzymali Borys Szyc (za rolę w filmie Dżej, dżej) i Barbara Kurdej-Szatan (Dzień dobry, kocham cię!). Wśród innych wyróżnionych znalazły się m.in. pocałunek wśród kul (Miasto 44 – jako najlepszy efekt specjalnej troski) oraz plakat reklamujący film Karol, który został świętym (najgorszy plakat).
Obce ciało to polsko-włoska produkcja opowiadająca historię pary młodych katolików, której drogę do szczęścia przecinają niewyżyte korporacyjne harpie. Film od początku wzbudzał kontrowersje – reżyser skarżył się włoskiej prasie, że „w Polsce produkcję filmu zablokowało skrajne skrzydło feminizmu”. Jednak Polski Instytut Sztuki Filmowej wyłożył na Obce ciało 2 mln 200 tys. złotych. Na fatalne recenzje Zanussi zareagował atakiem na "niekompetentnych krytyków", a prawicowe i katolickie media chwaliły jego dzieło za „opowiedzenie się za wartościami”.
- Mimo najszczerszych chęci, nie dostrzegamy w Obcym ciele obiecywanych wartości, wiarygodnej dyskusji o współczesnej Polsce i jego duchowości w obliczu krwawej korporacyjnej machiny – napisała w uzasadnieniu kapituła Węży.
Tegoroczna edycja Węży była czwartą edycją tej anty-nagrody. Stworzona na wzór amerykańskiej Złotej Maliny przez krytyka filmowego Kamila Śmiałkowskiego, swą nazwę czerpie z tytułu filmu Marka PiestrakaKlątwa Doliny Węży, polsko-radzieckiego horroru przygodowego z 1987 r.
Grafika: Plakat filmowy
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1916 - Urodził się Ahmed Ben Bella, lewicowy polityk algierski, jeden z przywódców Frontu Wyzwolenia Narodowego, 1962-65 premier i 1963-65 prezydent, obalony przez wojsko.
1917 - Bolszewicy ogłosili w Charkowie utworzenie Ukraińskiej Ludowej Republiki Rad.
1963 - Zmarł Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu; marksista, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, 1937-56 członek Francuskiej Partii Komunistycznej.
1963 - Zmarła Marcjanna Fornalska, działaczka ruchu robotniczego, autorka wspomnień.
1965 - W Jemenie powstała Naserystowska Unionistyczna Organizacja Ludowa.
1977 - Zmarł Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.
1991 - Michaił Gorbaczow zrezygnował ze stanowiska prezydenta ZSRR.
2004 - Zmarł Nripen Chakraborty, polityk Indyjskiej Partii Komunistycznej, przez 10 lat był premierem rządu stanu Tripura.