Piotr Szumlewicz: Szkodliwe rady OECD

[2015-04-07 20:36:51]

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przedstawiła raport na temat sytuacji gospodarczej na świecie wraz z rekomendacjami dla poszczególnych krajów. Niestety raport OECD negatywnie zaskakuje, bo jego rekomendacje dla Polski nie mają wiele wspólnego z rozwiązaniami przyjętymi przez najbogatsze kraje świata. Nie uwzględniają też sytuacji polskiej gospodarki. Dalsza komercjalizacja, prywatyzacja, deregulacja, obniżanie podatków, ograniczenia uprawnień dla poszczególnych grup zawodowych to droga przemian krajów biednych, które są strukturalnie uzależnione od potęg gospodarczych. Jej dalsze wdrażanie odebrałoby możliwość prowadzenia całościowej polityki rozwojowej przez państwo i umocniłaby zależność krajów biedniejszych od najbogatszych. Warto też zwrócić uwagę, że kraje bogate nigdy nie przyjmowały części rozwiązań rekomendowanych przez OECD.

W raporcie pojawia się w nim krytyka tzw. przywilejów emerytalnych poszczególnych grup zawodowych, a nie wspomina się o niepłaceniu składek przez najlepiej zarabiających podatników i gigantycznej skali umów nieoskładkowanych. Eksperci OECD chwalą też podniesienie wieku emerytalnego, nie zwracając uwagi na to, że w Polsce wskaźnik zatrudnienia seniorów należy do najniższych w UE, a ponadto mamy relatywnie niski wskaźnik życia w zdrowiu. Trudno też w tym kontekście zrozumieć pomysł, aby pracodawcy mogli łatwiej zwalniać pracowników w wieku przedemerytalnym.

Eksperci OECD wskazują na rzekomo zbyt wysokie podatki dochodowe w Polsce, a tymczasem należą one do najniższych w Unii Europejskiej. Dalsza obniżka podatków oznaczałaby spadek wpływów do budżetu, co wiązałoby się z cięciami wydatków i spadkiem inwestycji publicznych. Słusznie OECD wskazuje, że można byłoby obniżyć podatki dla niskoopłacanych pracowników, ale nie dowiadujemy się, skąd państwo ma czerpać dodatkowe środki na poprawę jakości edukacji, służby zdrowia czy wdrażanie nowych technologii.

Raport mówi o tworzeniu nowych miejsc pracy, a nie ma w nim żadnych konkretów, w jaki sposób je tworzyć. Pomija się też kluczowe problemy polskiego rynku pracy, jakimi są niskie płace i brak stabilności zatrudnienia. Jedyne postulaty na tym obszarze to likwidacja barier administracyjnych i dalsza deregulacja zawodów. Trudno powiedzieć, jak te pomysły mają przyczynić się do wzrostu zatrudnienia. Ich głównym skutkiem może być dalsze obniżenie jakości usług.

W raporcie pojawia się postulat dalszej prywatyzacji strategicznych sektorów gospodarki. Nie ma żadnych całościowych badań empirycznych, które potwierdzałyby, że prywatyzacja przyczynia się do poprawy funkcjonowania przedsiębiorstw, czy tym bardziej wzrostu zatrudnienia. Ponadto w większości krajów zachodnich strategiczne sektory gospodarki pozostają publiczne lub znajdują się pod ścisłym nadzorem państwa.

Niektóre rekomendacje OECD są natomiast sensowne, w tym szczególnie zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli, czy nacisk na możliwość łączenia życia rodzinnego i zawodowego. Trudno jednak o prowadzenie całościowej polityki edukacyjnej czy rodzinnej, skoro autorzy raportu naciskają na ograniczenie roli państwa.

Piotr Szumlewicz



Artykuł pochodzi z pisma "Związkowiec".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 grudnia:

1904 - W Hawanie urodził się Alejo Carpentier, kubański pisarz, uważany za prekursora realizmu magicznego, autor m.in. "Podróży do źródeł czasu".

1925 - Powstała Komunistyczna Partia Indii (CPI).

1996 - Rozpoczął się najdłuższy strajk w historii Korei Południowej.

1997 - W Paryżu zmarł Cornelius Castoriadis, filozof i psychoanalityk francuski pochodzenia greckiego; obrońca koncepcji "autonomii politycznej".


?
Lewica.pl na Facebooku