
Ukraina: Zamordowano opozycyjnego dziennikarza
[2015-04-18 00:07:35]
W Kijowie doszło do kolejnego zabójstwa politycznego. Tym razem zginął dziennikarz, pisarz i bloger Ołeś Buzyna (na zdjęciu). W swoich artykułach krytykował nową władzę na Ukrainie, znany był też z sympatii do byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. Buzyna do niedawna był redaktorem dziennika „Siegodnia”, z którego odszedł w proteście przeciwko cenzurze narzuconej przez nowe władze w Kijowie. Buzyna zginął koło swojego domu. Dziennikarza dosięgły cztery kule wystrzelone z przejeżdżającego samochodu.
Dzień wcześniej zginął w podobnych okolicznościach działacz Partii Regionów, były poseł do ukraińskiego parlamentu, Ołeh Kałasznikow. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w podobny sposób zginęło osiem innych osób związanych z obecną opozycją.
Na temat autorstwa zbrodni pojawiają się już teorie spiskowe. Według jednej z nich, za zabójstwami stoi oligarcha Rinat Achmetow, który obawia się ewentualnych zeznań na swoją niekorzyść w sprawach korupcyjnych prowadzonych przed ukraińskimi sądami. Według innej teorii natomiast, której zwolennikiem jest między innymi minister spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko, za zamachami stoi Rosja. Władze rosyjskie chcą w ten sposób doprowadzić w kraju do jeszcze większego chaosu. Środowiska opozycyjne nie mają jednak wątpliwości, że za zamachami stoją nowe władze w Kijowie.
Dziennikarze Newsweeka, którzy próbowali zdobyć informacje na temat toczącego się śledztwa w sprawie serii zabójstw, usłyszeli w ukraińskiej Prokuraturze Generalnej, że informacje te stanowią „tajemnicę państwową”. Wiadomo jednak, że cztery z ośmiu przypadków śmierci uznano już za samobójstwa. Jedną z osób, która popełniła takie „samobójstwo”, był prokurator z Odessy Siergiej Mielniczuk. Pod koniec marca władze ogłosiły, że Mielniczuk popełnił samobójstwo wyskakując z okna. Problemem okazały się jednak zeznania sąsiadów, którzy słyszeli w jego mieszkaniu szamotaninę i nawet zawiadomili milicję. Wkrótce okazało się, że prokurator, zanim wyskoczył z okna, został dotkliwie pobity. Władze musiały zmienić kategorię śledztwa z „samobójstwa” na „zabójstwo”.
Inne osoby, które według prokuratury popełniły samobójstwo, to były szef administracji Zaporoża, znany z niechęci do Majdanu i do nowej władzy, Aleksander Piekłuszenko, który zastrzelił się w swoim domu, były poseł Stanisław Melnik, który miał się zastrzelić w wannie oraz działacz Partii Regionów Michaił Czeczetow, który wyskoczył z siedemnastego piętra w Kijowie.
Bartłomiej Zindulski Fot. archiwum
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?