Opublikowano Raport o Szczęściu na Świecie
[2015-04-24 14:35:09]
W rankingu obejmującym ogółem 158 państw czołowe miejsca zajęły kolejno: Szwajcaria, Islandia, Dania, Norwegia, Kanada, Finlandia, Holandia i Szwecja. Polska znalazła się na odległym 60. miejscu. Wyprzedziły nas takie sąsiadujące z nami państwa, jak: Czechy (31. miejsce), Niemcy (26.), Słowacja (45.), a także znacznie biedniejsze od nas kraje, np. Salwador (42.), Gwatemala (43.), Uzbekistan (44.) i Mołdawia (52). Spośród krajów, z których stosunkowo często zamieszczamy wiadomości Wenezuela znalazła się na 23. miejscu, Meksyk – na 14., Izrael – na 11., Wielka Brytania – na 21., Francja – na 29., Hiszpania – na 36., USA – na 15, Rosja – na 64., Grecja – na 102., Węgry – na 104., Ukraina – na 111., Iran – na 110., Irak – na 112. Bogactwo materialne mierzone PKB na głowę nie było – na poziomie różnic międzypaństwowych – najważniejsze dla oceny życia. Pośród wyznaczników tego, jak ludzie oceniali swoje życie, jeśli nie uwzględniać doświadczanych emocji, znacznie większe od PKB znaczenie miały (w takiej kolejności): wsparcie społeczne, czyli posiadanie kogoś, na kogo można liczyć w razie problemów, wolność dokonywania wyborów życiowych, szczodrość w przeznaczaniu pieniędzy na cele charytatywne oraz ocena rozprzestrzenienia korupcji w rządzie i biznesie. Obecny „World Happiness Report” jest trzecią taką publikacją. Poprzednie miały miejsce w latach 2012 i 2013, przy czym ten drugi miał – zgodnie z informacją podaną we wstępie do obecnego – półtora miliona czytelniczek i czytelników. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Warszawie!
- ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
- 12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
16 kwietnia:
1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.
1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.
1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.
1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.
1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.
1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.
1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.
2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.
?