Spotkanie miało intensywny i urozmaicony charakter. W czasie obrad przyjęto deklarację ideową odwołującą się do humanistycznego dziedzictwa ludzkości, obejmujący m.in. dążenie do ustanowienia w Polsce ustroju socjalistycznego, demokratyzacji państwa i poprawy materialnych warunków życia w kapitalizmie, walkę z wszelkimi formami dyskryminacji, a także przeciwstawianie się imperializmowi, militaryzmowi i zbrojeniom.
Ustalono, że Porozumienie Socjalistyczne pozostanie przy nazwie, która w mediach społecznościowych funkcjonuje już od kilku miesięcy, a jako formę organizacyjną obrało sieć współpracujących ze sobą lokalnych stowarzyszeń, które łączą wspólne cele i zasady funkcjonowania. Tworzenie nowej partii politycznej w ogóle nie było brane pod uwagę.
Działalność Porozumienia Socjalistycznego ma – zgodnie z ustaleniami przyjętymi w trakcie spotkania – charakter edukacyjny, a więc propagowanie wiedzy i poglądów krytycznych wobec obecnego porządku społecznego i związanych z projektem bardziej sprawiedliwego i egalitarnego społeczeństwa.
Podczas spotkania prowadzonego przez Ewę Groszewską i Jacka C. Kamińskiego wystąpili też zaproszeni goście. Piotr Szumlewicz opowiedział o swojej nowej książce Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach, w której opisał własne doświadczenia dziennikarskie z pracy w telewizji. Krytycznie odniósł się do kryteriów wyboru tematów i „ekspertów”, sposobu relacjonowania zdarzeń oraz polityki kadrowej w telewizji.
W obszernej dwuczęściowej prezentacji działaczki tureckiego Frontu Ludowego Sükriye i Duygu opowiedziały o nasilających się represjach rządu wobec lewicowych działaczy i formach oporu, a także o różnych rodzajach działalności społecznej wspierającej grupy nieuprzywilejowane i ofiary przemocy, m.in. prawników aresztowanych aktywistów, którzy sami padają ofiarą przemocy.
Wspieraniu ofiar państwowej przemocy służą także koncerty solidarnościowe Grup Yorum oraz innych zespołów muzycznych i tanecznych, które odbywają się od wielu lat, a w ubiegłym roku miały milionową widownię. Powstał też film o bezpodstawnie przetrzymywanych w tureckich więzieniach działaczach lewicowych, nakręcony przez dziesięciu zaproszonych do tego reżyserów.
Aktywistki Frontu Ludowego przedstawiły także rożne formy działalności społecznej, podejmowanej m.in. przez inżynierów i architektów obejmujących produkowanie taniego sprzętu dla niepełnosprawnych, urządzeń do pobierania energii geotermicznej, lecz także całych osiedli mieszkaniowych dla ofiar trzęsienia ziemi, którymi przez trzy lata od katastrofy turecki rząd nie udzielił pomocy. Opowiedziały również o przejęciu zakładów odzieżowych Kazova przez pracowników, którym właściciel nie płacił pensji. Przedstawiły także informacje o współpracy tureckiego rządu z mafiami narkotykowymi, rosnącym problemie uzależnień od narkotyków w biednych dzielnicach i o stworzeniu ośrodka terapeutycznego przez Front Ludowy. Zaproponowały współpracę w zakresie wymiany doświadczeń w działalności społecznej i antysystemowej.
W spotkaniu w Dąbrowie Górniczej wzięły udział osoby związane z Lewica.pl. Obok wspomnianego Piotra Szumlewicza był tam nasz bloger Krzysztof Derebecki, a także redaktorzy Lewica.pl: Agnieszka Mrozik, Piotr Ciszewski oraz niżej podpisany.
Porozumienie Socjalistyczne jest społecznie działającą, demokratyczną, stroniącą od hierarchicznych struktur organizacją, otwartą dla ludzi, którzy dostrzegają poważne wady systemu kapitalistycznego i są zainteresowane refleksją nad alternatywnym rozwiązaniem.
www.facebook.com/porozumienie.socjalistyczne