Kraków: Koczowisko bezdomnych w... reklamie

[2015-06-03 19:18:47]

W gigantycznej reklamie stojącej w centrum Krakowa mieszkają ludzie - poinformowały dziś za stroną antygencja.pl niemal wszystkie krakowskie media.

Należący do firmy Braughman Group Media nośnik znajduje się niedaleko Wisły, na terenie dzielnicy Dębniki, w pobliżu dawnego Hotelu Forum. Mieszkańcom osiedla Podwawelskiego przesłania widok na Wawel, a kierowcom jadącym w stronę Starego Miasta - oddane niedawno do użytku reprezentacyjne Międzynarodowe Centrum Konferencyjne ICE.

Gigantyczny billboard ma 20 metrów wysokości i 25 metrów szerokości. Jego podstawę stanowi kryta brezentem betonowo-żelazna konstrukcja.

Sprawa tej reklamy ciągnie się w Krakowie od 2012. Zdaniem miasta jej właściciel wzniósł konstrukcję bez stosownej zgody. Okolica jest objęta planem miejscowym, który nie pozwala na tego typu konstrukcje. Nadzór budowlany nakazał więc rozbiórkę nośnika, ale Braughman odwołał się od tej decyzji.

W niedzielę krytyczna wobec nachalnej reklamy strona antygencja.pl poinformowała, że "w gigantycznym nośniku mieszkają ludzie!" i zaapelowała do mediów i aktywistów o zainteresowanie się tematem. We wtorek i środę rzecz nagłośniło kilka krakowskich gazet, rozgłośni radiowych i portali internetowych. Pytani przez dziennikarzy przedstawiciele władz miasta mówią, że walczą o likwidację nośnika, a jednocześnie zapewniają, że nie mają powodów, by usuwać spod nielegalnej reklamy jej obecnych lokatorów.

Zdaniem nadzoru budowlanego od lutego br. toczy się postępowanie egzekucyjne odnośnie rozbiórki nośnika. Miasto czeka na jego rezultat. - Jeśli postępowanie zakończy się pozytywnie dla właściciela nośnika, to zapłacimy odszkodowanie. Na razie więc czekamy. Co możemy więcej? Prawo jest niedoskonałe - wyjaśnił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Filip Szatanik z biura prasowego magistratu.

Z kolei rzecznik Straży Miejskiej Marek Anioł mówi, że strażnicy byli na miejscu i rozmawiali z bezdomnymi, próbując przekonać ich, by przenieśli się do noclegowni. Ci jednak odmówili mówiąc, że w reklamie jest im wygodnie. Władze miasta zapewniają, że bezdomnych "eksmitować" nie zamierzają.

Fot: Antygencja / Jakub Włodek (antygencja.pl)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


24 stycznia:

1977 - W Madrycie faszystowscy bojówkarze zastrzelili 5 prawników lewicowego związku zawodowego CCOO, a 4 ciężko zranili.

1993 - W Wiedniu ponad 200 tys. osób demonstrowało przeciwko fali agresji wobec obcokrajowców. Był to największy wiec w Austrii od 1938 r.

2006 - W San Salvador zmarł Schafik Handal, lewicowy polityk salwadorski. Nieznacznie przegrał w wyborach prezydenckich w 2004 r.

2011 - Lara Giddings (ALP) została pierwszą kobietą-premierem australijskiego stanu Tasmania.


?
Lewica.pl na Facebooku