Niemcy: Wzrosła liczba przestępstw popełnianych przez skrajną prawicę

[2015-06-30 23:38:14]

Liczba przestępstw popełnionych przez skrajną prawicę w 2014 roku wzrosła o 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformował szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere. Władze zaniepokojone są atakami na ośrodki dla uchodźców, bo ich liczba uległa potrojeniu.

Z przedstawionego we wtorek raportu Urzędu Ochrony Konstytucji wynika, że liczba osób należących do skrajnie prawicowych organizacji wykazuje lekką tendencję spadkową: obecnie jest ich zdaniem policji ok. 21 tysięcy. Jak jednak podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych, ci ekstremiści, którzy kontynuują działalność, ulegają coraz częściej dalszej radykalizacji. Co druga osoba z tego środowiska jest gotowa do stosowania przemocy wobec przeciwników - powiedział de Maiziere dziennikarzom w Berlinie.

W 2014 roku skrajna prawica dopuściła się 990 przestępstw - o 24 proc. więcej niż w roku 2013.

Niemieckie władze są szczególnie zaniepokojone lawinowo rosnącą liczbą ataków na ośrodki dla uchodźców. W 2014 roku policja odnotowała 175 takich incydentów wobec 55 w roku 2013. Jak powiedział de Maiziere, w tym roku należy spodziewać się dalszego wzrostu tego rodzaju przestępstw. Od początku roku doszło do 150 zamachów na placówki przeznaczone dla azylantów i uchodźców.

Sprawcy tych ataków usiłują zastraszyć lokalne władze i mieszkańców - powiedział minister dodając, że "liczby są zatrważające". Jak dodał, nie wolno tolerować przemocy przeciwko obcokrajowcom. Każdy atak [na azylantów] jest atakiem na państwo prawa - stwierdził. Dodał, że władze będą szybciej rozpatrywały wnioski o azyl, a osoby, które nie uzyskają azylu, będą odsyłane do krajów pochodzenia.

W minionych miesiącach w Niemczech doszło do serii ataków na ośrodki dla uchodźców. W poniedziałek w Lubece nieznani sprawcy podpalili znajdujące się w budowie schronisko dla azylantów. Dzięki szybkiej akcji straży pożarnej ogień udało się ugasić. Zaledwie dzień wcześniej ogień uszkodził budynek przeznaczony na schronisko dla uchodźców w Miśni, w kraju związkowym Saksonia na wschodzie Niemiec. Podpalacze włamali się do czteropiętrowego budynku i w dwóch miejscach podłożyli ogień. Całkowitemu zniszczeniu uległy dwa mieszkania przygotowane do przyjęcia lokatorów. Nikt nie odniósł obrażeń, ponieważ ośrodek był jeszcze niezamieszkany. Władze Miśni planowały zakwaterowanie w tym miejscu 35 azylantów. Centrum Operacyjne Policji (OAZ) zakłada, że za podpaleniem stoją środowiska skrajnie prawicowe. Do podpaleń doszło wcześniej w kilku innych częściach Niemiec.

Od zeszłego roku w Niemczech odbywają się demonstracje przeciwko napływowi obcokrajowców, szczególnie z krajów arabskich. Jednym z bastionów sił pragnących ograniczyć liczbę cudzoziemców jest Saksonia. W stolicy tego landu, Dreźnie, powstała Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) - ruch społeczny organizujący od jesieni 2014 roku cotygodniowe demonstracje. Głoszone na nich hasła skierowane są przeciwko nadmiernym ich zdaniem wpływom muzułmanów na życie społeczne w Niemczech i rzekomemu tolerowaniu przez władze tego zjawiska. Na początku roku w demonstracjach Pegidy uczestniczyło co tydzień kilkadziesiąt tysięcy osób.

Napływ uciekinierów wzbudza duże emocje wśród mieszkańców Niemiec. W zeszłym roku o azyl w Niemczech wystąpiło ponad 200 tys. obcokrajowców, a w 2015 roku ich liczba ma się zwiększyć do 300 tysięcy. Lokalne władze nie zawsze radzą sobie z zakwaterowaniem przybyszów i zapewnieniem im godziwych warunków. Powszechnie krytykowany jest brak wcześniejszej informacji o planach przyjęcia azylantów i brak dialogu z mieszkańcami.

De Maiziere zastrzegł, że Pegidy nie można uznać za organizację skrajnie prawicową. Przyznał jednak, że środowiska neonazistowskie i skrajnie prawicowe próbowały przeniknąć do struktur ruchu, aby wykorzystać go do własnych celów.

Od 1990 roku w Niemczech doszło według niemieckiego rządu do co najmniej 64 zabójstw popełnionych przez prawicowych ekstremistów z pobudek rasistowskich. Organizacje pozarządowe szacują liczbę ofiar śmiertelnych od 152 do 184.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku