Razem: Niech Polska okaże solidarność z uchodźcami

[2015-09-05 14:44:24]

Rada Krajowa Partii Razem wystosowała w dniu 4 września br. stanowisko w sprawie tzw. kryzysu związanego z napływem do Europy uchodźców. Lewicowe ugrupowanie domaga się, aby Polska okazała solidarność i zrealizowała moralne obowiązki wobec uciekających przed wojną, prześladowaniami i głodem obywatelami i obywatelkami Syrii, Erytrei i innych państw Azji i Afryki.

Korzystaliśmy i korzystamy z zagranicznej pomocy finansowej oraz wsparcia i gościnności wielu krajów na świecie. Czas na naszą solidarność. Obowiązek pomocy najbardziej potrzebującym, w tym zwłaszcza uchodźcom z terenów dotkniętych katastrofami naturalnymi, militarnymi i politycznymi, powinniśmy spełniać za granicą, podobnie jak w kraju. Nasze państwo musi wziąć odpowiedzialność za uchodźców i nie pozostawiać tych zadań wyłącznie inicjatywom prywatnym. Pomoc powinna być uzależniona od potrzeb uchodźców i naszych możliwości - stanowczo sprzeciwiamy się dyskryminującej selekcji na podstawie wyznania czy przynależności etnicznej - czytamy w stanowisku.

Partia Razem nawiązała w ten sposób do pojawiających się wyjątkowo często w dyskursie publicznym wezwań do przyjęcia na terytorium Polski tylko ograniczonej liczby uchodźców wyznania chrześcijańskiego, bądź w ogóle zrezygnowania z udzielania takiej pomocy, a ograniczenia się tylko do działań skierowanych wobec imigrantów z Ukrainy oraz repatriantów. Partia Razem nazywa postawę przyjmowaną przez polskich decydentów polityką zamkniętych drzwi, zabarwioną rasizmem i uprzedzeniami.

Partia Razem postuluje weryfikację dotychczas prowadzonej polityki międzynarodowej, rozwinięcie współpracy gospodarczej z krajami Południa na uczciwych zasadach oraz rozwijanie pomocy humanitarnej dla państw doświadczających rozmaitych problemów zmuszających ich obywateli i obywatelki do uchodźstwa. Jednocześnie kategorycznie krytykuje pomysły uszczelniania granic i intensyfikowania działań policyjnych. Od polskich władz lewicowe ugrupowanie domaga się opracowania długofalowej polityki migracyjnej, programów integracji społecznej migrantów oraz przeciwdziałania rasizmowi. Zdaniem Partii Razem, Polska zobowiązana jest do uczestniczenia w pomocy uchodźcom ze względu na pomoc, jaką Polacy i Polki wielokrotnie w historii otrzymywali w innych państwach, a także ze względu na tradycję polskiej gościnności, o której należy w tej chwili przypomnieć.

Tymczasem w głównym nurcie polskiej polityki padają wciąż zapewnienia o jedynie symbolicznym uczestnictwie Polski w pomocy uchodźcom. Premierka Ewa Kopacz powtórzyła w ostatnich dniach deklarację o możliwości przyjęcia na terytorium Polski jedynie dwóch tysięcy osób w ciągu dwóch lat, tłumacząc to rzekomo zwiększonymi obciążeniami dla naszego kraju wynikającymi z faktu, że stanowimy wschodnią granicę Unii Europejskiej. Kandydatka na szefową rządu największej partii opozycyjnej Beata Szydło straszyła z kolei opinię publiczną ryzykiem napływu do Polski większej liczby uchodźców wyznań islamskich. Jednocześnie pojawiają się w dyskursie coraz liczniejsze krytyki polityki władz polskich i postaw głównych partii politycznych. W ostatnich dniach działania rządu skrytykowali m.in. Obywatele Kultury oraz dziennikarze Jacek Żakowski (Polityka, TOK FM), Edwin Bendyk (Polityka) czy Maciej Wierzyński (TVN Biznes i Świat).

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku