"Refugees Welcome" - głosi również wielki napis na fasadzie ratusza w Madrycie. Tamtejsza wywodząca się z lewicy burmistrz Manuela Carmena (na zdjęciu) obiecała co najmniej 10 mln euro na przyjęcie migrantów.
29 sierpnia burmistrz Barcelony Ada Colau wystosowała apel o powołanie do życia europejskiej sieci miast azylów dla tysięcy Syryjczyków uciekających przed wojną i prześladowaniami w ich kraju. Wobec tych, którzy wznoszą mury, budują ogrodzenia na granicach, my mamy jedno przesłanie: uchodźcy, witamy Was - nawoływała wywodząca się z ruchu Oburzonych Colau w piątek podczas manifestacji w Barcelonie. Ta dawna bojowniczka o prawa osób zagrożonych eksmisją wysłała list z apelem do premiera Rajoya o więcej działań na rzecz uchodźców. Podczas gdy państwa szukają wymówek, my miasta już się zorganizowaliśmy - powiedziała. Jej zdaniem, do sieci przystąpiło już około setki miast chętnych pomóc uchodźcom.
W kilka dni także reszta Hiszpanii odpowiedziała pozytywnie na apel Barcelony, w tym zwłaszcza Walencja i Saragossa - miasta również rządzone przez ruchy obywatelskie związane z Oburzonymi, których początki sięgają protestów w maju 2011 roku przeciwko rządowej polityce oszczędności w odpowiedzi na kryzys.
W Gijon na północy Hiszpanii 35-letnia gospodyni domowa Betty Menendez wraz z siedmioma innymi wolontariuszami prowadzi "Asturyjską Sieć Rodzin Przyjmujących Uchodźców". Mamy już 350 rodzin gotowych przyjąć uchodźców i ponad 400 ofert różnych usług ze strony adwokatów, dentystów, lekarzy, tłumaczy, nauczycieli hiszpańskiego. To niewiarygodne - cieszy się Menedez. Jak powiedziała AFP, miała dość płakania podczas dzienników telewizyjnych. Sama zaoferowała na rzecz uchodźczej rodziny pokój swojego półrocznego dziecka w 54-metrowym mieszkaniu zajmowanym wraz z mężem. To niewiele, ale będzie co jeść, będzie łóżko, prysznic i swoboda wychodzenia i powrotu do domu - powiedziała.
Internetową petycję żądającą "natychmiastowego otwarcia drzwi dla uchodźców" w Hiszpanii podpisało ponad 245 tys. sygnatariuszy. W 2014 roku Hiszpania przyznała status uchodźcy jedynie 384 osobom.
Fot. Facebook