Ankieta ZNP: Nauczyciele krytycznie o likwidacji gimnazjów

[2015-12-17 13:26:20]

Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił wyniki ankiety na temat opinii nauczycieli o planowanej przez rząd likwidacji gimnazjów. Ankieta została przeprowadzona w listopadzie bieżącego roku i wzięło w niej udział ponad 71 tys. nauczycieli gimnazjów z całego kraju. Nauczyciele odpowiadali na siedem pytań odnoszących się przede wszystkim do problemu utraty pracy i możliwości zatrudnienia w innych szkołach, wdrożenia nowej podstawy programowej, problemów wychowawczych i wyników edukacyjnych w gimnazjach oraz zakończenia obowiązku szkolnego na szkole podstawowej.

Aż 82 proc. nauczycieli gimnazjów uważa, że w przypadku likwidacji ich szkoły, nie będzie dla nich pracy w podstawówce lub liceum ogólnokształcącym w najbliższej okolicy. Blisko 84% respondentów obawia się utraty pracy z powodu braku godzin dla wszystkich nauczycieli w zreorganizowanych szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych.

ZNP podkreśla, że niezwykle ważnym zagadnieniem jest ocena możliwości wdrożenia nowej podstawy programowej dla szkół wszystkich typów. Dlatego ZNP zwrócił do nauczycieli z pytaniem, czy są gotowi od najbliższego roku szkolnego wdrożyć zapisy nowej podstawy programowej. Blisko 86 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie negatywnie.

Zdaniem 86 proc. nauczycieli przeniesienie uczniów z gimnazjów do szkół podstawowych nie rozwiąże problemów w pracy wychowawczej. Większość z nich nie podziela więc zastrzeżeń środowisk, które podnoszą kwestię niezadowalających efektów pracy z uczniami w trudnym okresie rozwojowym oraz zagrożenia wychowawcze występujące w okresie nauki w gimnazjum.

88 proc. respondentów uważa, że problemy wychowawcze można by skutecznie rozwiązywać przy większym wsparciu psychologów, pedagogów i innych specjalistów pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W opinii blisko 85 proc. badanych zakończenie obowiązku szkolnego na szkole podstawowej, co będzie miało miejsce w przypadku likwidacji gimnazjów, to niekorzystna zmiana społeczna. Jednocześnie ZNP podkreśla wysokie osiągnięcia edukacyjne polskich gimnazjalistów i dobre wyniki w badaniach międzynarodowych. Zdaniem 80 proc. ankietowanych w gimnazjum można wypracować dobre wyniki edukacyjne.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


9 czerwca:

1843 - Urodziła się Bertha von Suttner, austriacka pisarka, dziennikarka, jedna z wiodących postaci ruchu pacyfistycznego. W 1905 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

1870 - Urodził się Karol Dickens, znany z wrażliwości społecznej powieściopisarz brytyjski, autor m.in. "Ciężkich czasów".

1914 - W Mogielnicy urodziła się Flora Bieńkowska, polska poetka, pisarka, autorka sztuk scenicznych, żołnierka GL i AL.

1917 - Urodził się Eric Hobsbawm, wybitny brytyjski historyk marksistowski, członek Brytyjskiej Partii Komunistycznej.

1920 - Urodził się Pierre Lambert (właśc. Pierre Boussel), francuski trockista, lider Międzynarodowej Organizacji Komunistycznej (Organisation Communiste Internationaliste).

1936 - W Gdyni policja strzelała do demonstracji strajkujących robotników, zabijając jedną osobę i raniąc 9.

1937 - W Moskwie aresztowano Adolfa Warskiego-Warszawskiego czołowego działacza KPP; Warski należał do I Proletariatu, był założycielem Związku Robotników Polskich, następnie w SDPKiL, uczestnik rewolucji 1905 roku.

1937 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę przeciwko szerzącemu się rasizmowi i antysemityzmowi.

1937 - Działacze antyfaszystowscy Carlo i Nello Rosselli zostali zamordowani we Francji przez włoską bojówkę faszystowską.

1974 - Zmarł Miguel Asturias, pisarz gwatemalski, przedstawiciel realizmu magicznego; 1967 literacka Nagroda Nobla, zaangażowany politycznie po stronie ruchów lewicowych.

2002 - W Londynie zmarła Lidia Ciołkosz, ostatnia żyjąca członkini przedwojennej Rady Naczelnej PPS, od 1990 honorowa przewodnicząca PPS.

2007 - Zmarła Anna Żarnowska, badaczka historii ruchu robotniczego.


?
Lewica.pl na Facebooku