Nowy numer "Bez Dogmatu": Wyroby demokratyczne
[2016-01-15 22:15:08]
Blok pierwszy ("Wyroby demokratyczne") poświęcony jest bieżącym wydarzeniom politycznym. W trzech tekstach otwierających numer Piotr Szumlewicz, Michał Kozłowski oraz Piotr Rymarczyk szukają przyczyn porażki lewicy w październikowych wyborach parlamentarnych. W dalszej części Wiktor Rusin opisuje fenomen "zamulania światopoglądowego" – zjawiska polegającego na prowadzeniu debaty publicznej w sposób zacierający klasyczne podziały polityczne. Aktualnej sytuacji w Polsce poświęcony jest również tekst Złe wychowanie Anny Małyszko, w którym ukazane zostają związki między polskim systemem edukacji a preferencjami wyborczymi społeczeństwa. Do obecnych dyskusji politycznych w Polsce nawiązuje także artykuł Sądy arbitrażowe. Ciemna strona TTIP, CETA i innych porozumień handlowych Bogumiła Kolmasiaka, w którym autor opisuje niebezpieczeństwa związane z Transatlantyckim Partnerstwem w dziedzinie Handlu. W ostatnim tekście pierwszego bloku Michał Kozłowski omawia rzekome związki między terroryzmem i imigracją oraz zauważa, że muzułmanie – jako grupa społecznie i ekonomicznie słabsza, a dziś szczególnie zagrożona – powinni stać się przedmiotem szczególnej troski ze strony lewicy. Blok drugi ("Proletariat") poświęcony jest tematyce związków zawodowych i sytuacji materialnej polskich pracowników. W tekście Polska klasa pracownicza – ekonomiczne warunki życia Dawid Kański przedstawia sytuację na polskim rynku pracy i przekonuje, że znacznie odbiega ona od obrazów prezentowanych przez polityków i media głównego nurtu. W dalszej części Piotr Szumlewicz kwestionuje niektóre mity dotyczące związków zawodowych, zaś Teofil Szpara opisuje warunki pracy w Centrum dystrybucji firmy Amazon w Sadach pod Poznaniem. Blok trzeci ("Dzieje grzechu") otwiera obszerny wywiad Michała Siermińskiego z Janem Tomaszem Grossem. Rozmowa dotyczy przede wszystkim awantury związanej z niedawnymi słowami historyka, że "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców". Autor Złotych żniw nie tylko uzasadnia swoją tezę i komentuje szereg zarzutów, które pojawiły się po publikacji jego wypowiedzi w niemieckich mediach, lecz także przekonuje, że obecne postawy polskiego społeczeństwa wobec uchodźców są związane z Holocaustem. W kolejnym tekście Dariusz Łukasiewicz krytycznie przedstawia współczesną polską historiografię sarmatyzmu i szuka jej związków z neoliberalizmem. W ostatnim artykule numeru Dominika Sitnicka pokazuje, że seksbiznes – nawet jeśli wiąże się z bajońskimi sumami płaconymi przez uprzywilejowanych bogaczy – zawsze idzie w parze ze stosunkami dominacji. Prowadzi to autorkę do tezy, że prowadzące luksusowe życie prostytutki nie powinny stawać się przedmiotem klasowego gniewu. "Bez Dogmatu" do nabycia w Empikach w całym kraju lub na zamówienie w Wydawnictwie "Książka i Prasa" (e-mail: redakcja@iwkip.org). Gorąco polecamy! |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?