Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty sprzeciwia się patologiom w firmie
[2019-07-18 10:50:26]
![]() Moniuszko wskazuje też, że Poczta Polska jest niechętna podwyżkom dla pracowników, a zarazem kadra zarządzająca zarabia miliony. Łączne koszty wynagrodzeń Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki, zgodnie z niedawnym raportem Najwyższej Izby Kontroli, w 2017 roku wyniosły ponad 6,2 mln, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2011 roku (3 mln zł). W tym samym czasie koszty wynagrodzeń ogółem spadły z 3,44 mld zł do 3,37 mld zł. Związkowcy z WZZPP zwracają uwagę, że za część patologii współodpowiadają duże organizacje związkowe działające na terenie firmy. W maju bieżącego roku Rada Nadzorcza Poczty Polskiej powołała nowy skład zarządu, w którym zabrakło miejsca dla działacza PiS i wieloletniego członka pocztowej Solidarności, Wiesława Włodka. Kilka dni po ogłoszeniu przez RN decyzji o wyborze składu zarządu Poczty Solidarność podjęła działania, by skład zarządu firmy z dotychczasowych 6 członków zwiększyć do 7. Niezbędne w tym były zmiany w Statucie spółki, które zostały dokonane 1 lipca bieżącego roku. Z perspektywy pracowniczej trudno pojąć decyzję zakładowej Solidarności, bo dodatkowy członek zarządu firmy to dalszy wzrost kosztów kadry zarządzającej o kilkaset tysięcy złotych. Moniuszko wskazuje, że prawdopodobnie chodzi tu o ponowny wybór Włodka, niedawno odrzuconego przez Radę Nadzorczą. W tle całej sprawy jest spółka Solidność założona przez pocztową Solidarność, która dostaje od Poczty Polskiej zlecenia. Zdaniem WZZPP promowanie Włodka na członka zarządu Poczty służy między innymi zabezpieczeniu funkcjonowania tejże spółki. WZZPP na swoim portalu poinformował też, że w ostatnich tygodniach organizacje reprezentatywne w Poczcie Polskiej, Związek Zawodowy Pracowników Poczty zrzeszony w OPZZ oraz NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej zwróciły się do zarządu firmy o przyznanie im dodatkowych etatów związkowych, na co pracodawca zareagował pozytywnie – przyznał im 12 etatów. W opinii związkowców WZZPP taka decyzja, podobnie jak plan wprowadzenia do zarządu firmy przedstawiciela Solidarności, może oznaczać próbę porozumienia części związków z władzami spółki. W tym przypadku nie chodziłoby o poprawę warunków pracy dla załogi, a jedynie profity dla nielicznych działaczy związkowych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?