Hiszpania: Ekshumacja zwłok Franco
[2019-10-25 16:08:01]
Sanchez odmówił ekshumowanemu honorów państwowych. Wyniesieniu trumny z bazyliki towarzyszyły okrzyki "Viva Franco!" wznoszone przez zwolenników dyktatury. W obawie przed blokadą dróg przez frankistów, trumna ze szczątkami została przetransportowana na madrycki cmentarz drogą powietrzną - wojskowym helikopterem. Franco osobiście wybrał miejsce pod mauzoleum w Dolinie Poległych. Prace rozpoczęto w 1940 - rok o zakończeniu wojny domowej. Przez 20 lat wzięci do niewoli republikanie i więźniowie polityczni. Wielu z nich zmarło. Oprócz Franco i Jose Antonio Primo de Rivera - twórcy Falangi, w mauzoleum spoczywają szczątki 40 tysięcy ofiar konfliktu. Dyktatura Franco trwała 40 lat. Liczba ofiar reżimu - wojny domowej, obozów koncentracyjnych, represji - szacowana jest na ponad 300 tysięcy. W tym zaginionych jest ponad 100 tysięcy osób obu stron konfliktu. Większość z nich spoczywa w rozsianych po całym kraju zbiorowych mogiłach. Pod względem liczby zaginionych Hiszpania jest drugim po Kambodży krajem na świecie. Generał Franco zmarł w 1975 r. O jego grób, m.in o to, by codziennie znalazły się na nim świeże kwiaty, dbała cały czas Fundacion Nacional Francisco Franco. Z doniesień hiszpańskich mediów wynika, że aż do 2004 r. Fundacja otrzymywała subwencje z kasy państwa. Ekshumacja Franco było jedną z wyborczych obietnic Pedro Sancheza. Zwycięzca kwietniowych wyborów parlamentarnych uzasadniał, że jest to miejsce pamięci i hołdu ofiarom wojny, a grób Franco obraża hiszpańską demokrację. Pod koniec września br. jego wniosek poparł Sąd Najwyższy, który jednogłośnie orzekł na rzecz szybkiego przeniesienia szczątków. Za ekshumacja opowiedziała się też większość deputowanych. Po nieudanej próbie utworzenia rządu, 10 listopada, w Hiszpanii odbędą się kolejne wybory parlamentarne. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 listopada:
1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.
1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.
1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.
1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.
1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.
1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.
2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.
?