Kryzys migracyjny na granicy polsko-bia³oruskiej (akt.)
[2021-08-23 11:48:27]
Nierozeznani zbyt dobrze w tutejszej sytuacji geopolitycznej uchod¼cy stali siê "kuku³czym jajem" podrzucanym sobie przez s³u¿by graniczne Bia³orusi i Polski, a wcze¶niej tak¿e Litwy i £otwy. Bia³oruskie s³u¿by próbuj± wypchn±æ imigrantów do Polski, przed czym z kolei "broni± siê" polskie s³u¿by graniczne, wspierane przez ¿o³nierzy. Skutkiem tego jest kryzys humanitarny jednej z grup uchod¼ców, 30-osobowej, z³o¿onej zarówno z mê¿czyzn, kobiet i dzieci. Grupa Afgañczyków ¶pi w namiotach lub na wolnym powietrzu, w sza³asach zbudowanych z ga³êzi, do których niejednokrotnie przedostaje siê woda. Temperatura noc± spada czêsto poni¿ej 10 stopni Celsjusza. S³u¿by pograniczne Polski zachowuj± siê przy tym skrajnie poddañczo wobec swoich rozkazodawców i rz±du, a niehumanitarnie wzglêdem uchod¼ców. Przeszkadzaj± m.in. w dostarczeniu ¿ywno¶ci, wody i odzie¿y przez pos³ów i pos³anki Lewicy, w tym Macieja Koniecznego i Darii Gosek-Popio³ek, a tak¿e pos³ów i pos³anek Koalicji Obywatelskiej, która jednak¿e ma niejednolite stanowisko wobec kryzysu migracyjnego na granicy z Bia³orusi±. Granicê odwiedzi³ równie¿ Robert B±kiewicz i jego grupa prorz±dowych narodowców, próbuj±c ugraæ kapita³ polityczny na wywo³ywaniu strachu przed uchod¼cami. Ogó³em, od 1 sierpnia 2021 roku Stra¿ Graniczna odnotowa³a ponad tysi±c nielegalnych przekroczeñ granicy, w tym w 64% przypadków odes³ano przekraczaj±cych z powrotem na teren Republiki Bia³oruskiej, za¶ 36% zosta³o zatrzymanych w placówkach Stra¿y Granicznej lub miejscach tymczasowej relokacji dla cudzoziemców. Obecne polskie w³adze rozpoczê³y budowê ogrodzenia z zasieków na odcinku 150 kilometrów. Projekt ten jest kontrowersyjny nie tylko wobec ludzi uciekaj±cych przed wojn± i zemst±, lecz równie¿ wobec zwierz±t, zw³aszcza wobec du¿ych ssaków kopytnych i drapie¿nych, ¿yj±cych dot±d po obu stronach grodzonej granicy. |
- Blog Rados³awa S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Rados³awa S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod pr±d!: Trzaskowski po³knie lewicê
- Blog Rados³awa S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna ³±czyæ a nie dzieliæ
- Blog Rados³awa S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Go¼dzik
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
- od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
- Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukujê
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam ksi±¿ki
- Poszukujê ksi±¿ek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary ¶mierci.
1876 - Zmar³ Micha³ Bakunin, rosyjski my¶liciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ¶ci¶lej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodzi³ siê Léon Jouhaux, francuski dzia³acz zwi±zkowy. Za³o¿yciel CGT-Force Ouvrierè . Wspó³za³o¿yciel MOP i Miêdzynarodowej Konfederacji Zwi±zków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Za³o¿ono Komunistyczn± Partiê Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowa³a utajniony do tej pory, choæ od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegaj±cy przed samow³adztwem Stalina.
1980 - Po podwy¿kach cen ¿ywno¶ci strajki w Lublinie i zablokowanie wêz³a kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powróci³ do Strefy Gazy po 27 latach spêdzonych na wygnaniu.
2000 - Odby³ siê XXXVI Kongres PPS; przewodnicz±cym RN zosta³ Piotr Ikonowicz, a przewodnicz±cym CKW Cezary Mi¿ejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej zosta³ prezydentem Panamy.
?