Rekordowe zyski korporacji Shell w czasie kryzysu
[2022-10-27 21:54:47]
Dyrektor generalny Shella, Ben van Beurden chwalił się przed inwestorami, że „wypracowujemy solidne wyniki w czasach ciągłej niepewności na globalnych rynkach energetycznych”. Ostatnie dziewięć miesięcy to najbardziej dochodowy okres w historii Shell i wszystko wskazuje na to, że cały rok będzie rekordowy pod względem zysków. W maju w Wielkiej Brytanii, ówczesny minister finansów Rishi Sunak wprowadził podatek od nadzwyczajnych zysków korporacji energetycznych działających na obszarze Morza Północnego. Nowy podatek, nazwany Energy Price Levy lub „windfall tax”, miał pomóc w pokryciu kosztów rządowego programu pomocy dla mieszkańców Wysp, którzy borykają się z niespotykanym wcześniej poziomem ubóstwa energetycznego. Setek tysięcy ludzi nie stać na płacenie rachunków za prąd i gaz. Jednak Shell nie zapłacił do tej pory nic a kierownictwo firmy mówi, że nie zamierza płacić tego podatku za ten rok, gdyż firma nie miała żadnych zysków. Kierownictwo Shell podjęło zamiast tego decyzję o przekazaniu miliardów funtów do kieszeni swoich udziałowców. W czwartek firma ogłosiła, że przekaże kolejne 4 miliardy dolarów (ok 3,5 miliarda funtów) udziałowcom i zwiększy dywidendy o 15%. Oznacza to, że udziałowcy Shell dostaną w tym roku za okres do września, łącznie 26 miliardów dolarów (22.4 miliarda funtów). Wszystko to odbywa się zgodnie z prawem, bo choć rząd Konserwatystów, w czasie gdy Sunak był ministrem finansów, wprowadził podatek od nadzwyczajnych zysków korporacji energetycznych, to jednocześnie zabezpieczył interesy tych korporacji wprowadzając ulgi i zwolnienia podatkowe. Możliwość odpisania od podatku różnych kategorii kosztów i inwestycji, oznacza, że korporacje takie jak Shell czy BP nie zapłaciły w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii prawie żadnych podatków. Komentując tę sytuację Ed Miliband, który jest ministrem do spraw zmian klimatycznych w gabinecie cieni Partii Pracy, mówił, że obecny podatek od gigantycznych zysków dla firm energetycznych „jest wadliwy i że miliardy funtów z pieniędzy podatników wracają do kieszeni gigantów naftowych i gazowych dzięki absurdalnym ulgom podatkowym”. Zdaniem Milibanda, zyski Shella są kolejnym dowodem na to, że Wielka Brytania potrzebuje wyższego podatku od nadzwyczajnych zysków korporacji paliwowych, by mieć pewność, że firmy te sprawiedliwie dokładają się do kosztów związanych z walką ze skutkami kryzysu energetycznego. Obecny system krytykują też wszystkie inne partie opozycyjne. Sekretarz Generalna Kongresu Związków Zawodowych (TUC) Frances O'Grady mówiła, że zyski Shella są „nieprzyzwoite”, szczególnie w czasie gdy miliony ludzi borykają się z gwałtownie rosnącymi rachunkami. Jej zdaniem, rząd „musi wprowadzić wyższy windfall tax dla firm naftowych i gazowych. „Firmy takie jak Shell traktują rodziny jak bankomaty” - mówiła. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- 76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
- Warszawa, plac Zamkowy
- 12 maja (niedziela), godz. 13.00
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
- Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
- https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
19 września:
1893 - Urodził się Mieczysław Niedziałkowski, działacz PPS, najmłodszy poseł w pierwszym sejmie II RP, 1927-39 redaktor naczelny "Robotnika".
1893 - Nowa Zelandia, jako pierwszy kraj na świecie, przyznała kobietom prawa wyborcze.
1921 - Australia: W katastrofie górniczej w Mount Mulligan w stanie Queensland zginęło 75 osób.
1938 - Hiszpania: Początek ciężkich walk XIII Brygady Międzynarodowej nad Ebro.
1946 - Islandia: Amerykańskie wojska okupacyjne opuściły wyspę.
1953 - W fabryce na Żeraniu wyprodukowano pierwszy polski silnik do samochodu FSO Warszawa M-20.
1976 - Szwecja: Po 44 latach nieprzerwanego sprawowania rządów socjaldemokraci (SAP) przegrali wybory parlamentarne.
1982 - Szwecja: Socjaldemokraci powrócili do władzy.
1985 - Zmarł Italo Calvino, jeden z najważniejszych włoskich pisarzy i eseistów XX wieku; 1945-56 dziennikarz komunistycznego dziennika "L'Unita".
1987 - Zmarł Einar Gerhardsen, norweski polityk, trzykrotny premier Norwegii w latach 1945-51, 1955-63 oraz 1963-65, członek Norweskiej Partii Pracy. Stworzył plan odbudowy Norwegii po drugiej wojnie światowej.
1993 - W wyborach parlamentarnych w Polsce SLD uzyskało 20,4% głosów (171 mandatów), PSL - 15,4% (132), UD - 10,6% (74), UP - 7,28% (41).
2004 - Niemcy: Wybory do Landtagu Brandenburgii wygrała SPD przed PDS.
?