PPS w Bloku Lewicy, Rozenek z list KO i konwencja NL w Łodzi

[2022-12-14 11:09:31]

Wedle ostatnich doniesień medialnych Andrzej Rozenek, wiceprzewodniczący Centralnego Komitetu Wykonawczego Polskiej Partii Socjalistycznej, a wcześniej członek m.in. Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz dziennikarz "NIE" może porzucić swą obecną partię i wystartować z list Koalicji Obywatelskiej. Dogadana z Donaldem Tuskiem ma być również podobno senatorka Gabriela Stanecka-Morawska, która podobnie jak Andrzej Rozenek, również opuściła wcześniej Nową Lewicę (frakcja "Wiosna") na rzecz PPS.
Z drugiej strony oddala się perspektywa jednej wspólnej listy całej obecnej opozycji parlamentarnej poza Konfederacją. W terenie coraz częstsze spotkania organizują koła PSL i przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni. W przypadku obu tych ugrupowań, wspólna lista wyborcza jest coraz bardziej prawdopodobna.
Coraz mniej prawdopodobna jest natomiast wspólna lista Nowej Lewicy/Razem z Koalicją Obywatelską. Wynika to między innymi z dużej ilości podmiotów, które byłyby uwikłane w budowę wspólnej listy wyborczej, a co za tym idzie, konieczność wystartowania kandydatów wielu mniejszych podmiotów na odległych miejscach list wyborczych.
Do koalicji Nowej Lewicy/Razem chce ponownie dołączyć PPS. Zarząd partii i przewodniczący Wojciech Konieczny wyraził chęć "utrzymania jak najlepszych stosunków" z koalicyjnym klubem poselskim Nowej Lewicy oraz chęć ułożenia wspólnych list wyborczych. W podobnym tonie, w trakcie konwencji Nowej Lewicy w Łodzi wypowiadali się Magdalena Biejat i Włodzimierz Czarzasty.

Tomasz Ryszdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:ll ROCZNICA WOJNY W UKRAINIE. JAK ROZUMIEĆ IMPERIALIZM (NIE TYLKO ROSYJSKI)?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
28 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


2 marca:

1889 - W twierdzy szlisselburskiej zmarł Ludwik Waryński, twórca I Proletariatu, wybitny działacz i ideolog ruchu socjalistycznego.

1900 - Urodził się Kurt Weill, kompozytor niemiecki pochodzenia żydowskiego, od 1935 mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

1917 - Początek strajku łódzkich tramwajarzy; trwał do 12 marca.

1919 - Powstanie Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu).

1926 - Z połączenia odłamu PSL „Wyzwolenie” pod nazwą Jedność Ludowa oraz partii Związek Chłopski powstało lewicowe Stronnictwo Chłopskie. Istniało do 1931.

1946 - Zmarł Józef Dziuba ps. Profesor, pedagog, działacz niepodległościowy i sportowy, zastępca prezydenta Częstochowy.

2006 - Ukazał się pierwszy numer polskiej edycji miesięcznika "Le Monde diplomatique".


?
Lewica.pl na Facebooku