Nepal: Były lider maoistów po raz trzeci premierem

[2022-12-27 22:43:41]

25 grudnia Pushpa Kamal Dahal został nominowany po raz trzeci na stanowisko premiera Nepalu. Udało mu się to osiągnąć, dysponując większością w 275-miejscowym parlamencie.

Decydujące było poparcie udzielone przez Komunistyczną Partię Nepalu, na czele której niegdyś stał. Poparcia dla niego udzielił obecny prezes partii, Khadga Prasad Sharma Oli.

Obaj politycy byli partnerami w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2017 r., ale w połowie pięcioletniej kadencji zaczęli rywalizować o to, kto powinien zostać premierem. Początkowo mieli osiągnąć konsensus, na mocy którego stanowisko to piastowałby najpierw jeden z nich, a potem drugi. Ostatecznie nie doszło do porozumienia, a weto postawił obecny przywódca partii maoistowskiej.

Do Dahala rękę wyciągnął Sher Bahadur Deuba, lider socjaldemokratycznego Kongresu Nepalskiego. Dzięki temu wszedł do koalicji rządzącej, a premierem został Deuba. Układ ten ostatecznie jednak upadł po wyborach z 20 października tego roku. Tym samym Dahal ponownie doszedł do porozumienia z władzami Komunistycznej Partii Nepalu.

Obecny premier Nepalu, znany wówczas jako Prachanda, przewodził powstaniu maoistów w latach 1996-2006. Ostatecznie rewolta doprowadziła do zmian konstytucyjnych, zniesienia monarchii i ustanowienia republiki oraz zalegalizowała działalność polityczną komunistów.

Od czasu zniesienia wielowiekowej monarchii w 2008 r. żaden premier nie rządził przez pełną kadencję. Poza częstymi zmianami rządów, Nepal boryka się obecnie z rozdrobnieniem sceny politycznej.

mw. wch


fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


10 września:

1797 - Zmarła Mary Wollstonecraft, angielska pisarka i publicystka; propagatorka równouprawnienia kobiet, prekursorka feminizmu; autorka "Wołania o prawa kobiety".

1823 - Simón Bolívar został prezydentem Republiki Peru.

1893 - W Berlinie odbył się założycielski zjazd Polskiej Partii Socjalistycznej zaboru pruskiego.

1897 - USA: W Pensylwanii policja zastrzeliła dziewiętnastu nieuzbrojonych górników.

1930 - Aresztowanie 19 byłych posłów należących do stronnictw Centrolewu, w tym: Adama Ciołkosza, Norberta Barlickiego, Stanisława Dubois, Hermana Liebermana, Mieczysława Mastka i Adama Pragiera z PPS.

1939 - Dowództwo Obrony Warszawy zakazało dalszego werbunku ochotników do oddziałów robotniczych. Utworzona z nich formacja otrzymała nazwę Robotnicza Brygada Obrony Warszawy. Dowodził nią kpt. rez. M. Kenig.

1963 - Afroamerykańscy uczniowie pierwszy raz rozpoczęli naukę w szkole państwowej w Alabamie.

1991 - W Krakowie zmarł Jan Józef Lipski, działacz polityczny, wolnomularz. Żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego. 1956-57 w redakcji "Po prostu". 1957-59 prezes Klubu Krzywego Koła. Od 1976 w KOR. 1980-81 w NSZZ "Solidarność". Od 1987 we władzach PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku