Brazylia: Po szturmie zwolenników Bolsonaro

[2023-01-10 15:17:09]

Tysiące Brazylijczyków wyszły na ulice kraju, aby potępić niedzielny szturm na budynki rządowe.

8 stycznia zwolennicy Jaira Bolsonaro wtargnęli do Pałacu Prezydenckiego, budynku Kongresu oraz Sądu Najwyższego, niszcząc znajdujące się tam mienie. Akcja, do której doszło niemal dokładnie 2 lata po okupowaniu Kapitolu przez zwolenników byłego już prezydenta Donalda Trumpa, zakończyła się po kilku godzinach dzięki interwencji wojska.

Prodemokratyczny wiec zorganizowany został m.in. w największym mieście kraju São Paolo. Wielu demonstrantów przybyło ubranych na czerwono, co kojarzone jest z Partią Pracujących prezydenta Luli. „Żadnej amnestii dla puczystów!” – skandowali zgromadzeni. Część z nich domagała, by Bolsonaro trafił do więzienia


Luiz Inacio Lula da Silva zapowiada rozliczenie odpowiedzialnych za nie osób. Ci ludzie są wszystkim, co jest wstrętne w polityce – stwierdził, podkreślając, że wydarzenia, do których doszło, są jego zdaniem „barbarzyńskie”.

W związku z niedzielnymi wydarzeniami służby aresztowały łącznie 1500 osób – 300 w dniu szturmu, a 1200 następnego dnia.

Po niedzielnym szturmie słowa poparcia dla Luli popłynęły ze strony przywódców całego świata. Potępiam atak na demokrację i pokojowe przekazanie władzy w Brazylii. Demokratyczne instytucje w Brazylii mają nasze pełne poparcie, a wola brazylijskiego narodu nie może być podważana – podkreślił prezydent USA Joe Biden, który wkrótce potem zaprosił Lulę do złożenia wizyty w Waszyngtonie.

Ostatnio coraz więcej polityków w USA apeluje jednak o to, by Stany Zjednoczone przestały udzielać schronienia byłemu prezydentowi. Demokratyczny kongresmen Joaquin Castro podkreślił, że Bolsonaro inspirował terroryzm wewnętrzny w Brazylii i powinien zostać odesłany do swojego kraju. W podobnym tonie wypowiadała się inna kongresmenka Alexandra Ocasio-Cortez.

ea, wch



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku