OPZZ wzywa do zerwania współpracy wojskowej z Izraelem

[2023-11-18 11:37:54]

W związku z zatrważającą skalą cierpienia Palestyńczyków i drastycznie rosnącą liczbą cywilnych ofiar izraelskiego bombardowania Strefy Gazy, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych - OPZZ wystąpiło z apelem do władz RP o zerwanie współpracy wojskowej z Izraelem.
"Kierując się wartościami przyświecającymi reprezentowanemu przez nas ruchowi związkowemu – wolności i równości wszystkich ludzi oraz ich prawa do życia w pokoju – solidaryzujemy się z apelem palestyńskich związków zawodowych o położenie kresu wsparciu i legitymizacji izraelskich ataków na ludność palestyńską" - czytamy na wstępie apelu.

"Wzywamy władze RP do zerwania współpracy wojskowej z Izraelem do momentu przerwania bombardowań Strefy Gazy i podejmowanych innych działań zbrojnych przeciw palestyńskim cywilom oraz przystąpienia przez władze izraelskie do rzeczywistego procesu pokojowego z Palestyńczykami. Nie możemy milczeć w obliczu tysięcy ofiar bombardowań, w tym wielu dzieci, równania z ziemią całych dzielnic mieszkalnych, potęgowania katastrofy humanitarnej poprzez odcinanie dostaw paliwa, elektryczności, wody, żywności i środków medycznych oraz w obliczu przymusowych przesiedleń setek tysięcy ludzi mających znamiona czystki etnicznej. Dość już śmierci niewinnych ludzi jakiejkolwiek narodowości!" - piszą związkowcy.

Duża część mediów i polityków zachodnich sugeruje, że przyczyną rozpoczęcia bombardowań Gazy był atak bojowników Hamasu z 7 października. Przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, Sekretarz Generalny ONZ António Guterres, przypomniał niedawno, że atak ten "nie wydarzył się w próżni" a jego faktyczną, długotrwałą przyczyną jest trwająca od dekad okupacja ziem Palestyńskich przez Izrael.

OPZZ pisze w swoim oświadczeniu, że "Pokój między ludźmi różnych wyznań i narodowości jest możliwy. Czas zakończyć spiralę przemocy, czego podstawowym warunkiem jest położenie kresu kolonializmowi, okupacji i apartheidowi, z którymi od dziesięcioleci mierzą się Palestyńczycy".

OPZZ nie jest jedyną organizacją związkową zabierającą głos w sprawie Gazy. Oświadczenie domagające się natychmiastowego zawieszenia broni wystosowały także największe międzynarodowe organizacje związkowe zrzeszające setki central związkowych z całego świata, w tym Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ICTU czy Światowa Federacja Związków Zawodowych - WFTU.

7 października doszło do ataku bojowników Hamasu i innych grup ruchu oporu na położone w pobliżu granicy ze Strefą Gazy miejscowości, kibuce i koszary wojskowe. W dniu ataku zginęli zaróno żołnierze jak i cywile. Nieznana jest dokładna liczba ofiar. Prawicowy rząd Izraela podaje liczbę około 1200 osób (wcześniej podawano liczbę ponad 1300 osób, którą uznano teraz za zawyżoną). Izraelskie media podają, że zidentyfikowano około 950 osób. Bojownicy uprowadzili też ponad 200 osób do Gazy.

Izrael odpowiedział nalotami dywanowymi na Gazę, zrównując z ziemią całe osiedla mieszkalne, szkoły, bombardując szpitale, urzędy i inne cele cywilne, za każdym razem usprawiedliwiając to atakowaniem "celów Hamasu".
W wyniku bombardowań zginęło już blisko 12 tysięcy Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci. 27 tysięcy osób zostało rannych i mowa tu o obrażeniach takich jak urwane nogi, ręce, okaleczone inne części ciała.

Według międzynarodowych organizacji pomocowych, w tym ONZ, w Gazie od izraelskich bombardowań co dziesięć minut ginie dziecko.
Zarówno bombardowania jak i przymusowe wysiedlenia ludności cywilnej w liczbach przekraczających 1 600 000 osób, stanowią zbrodnię wojenną, podobnie jak blokowanie przez Izrael dostępu do pitnej wody, żywności, energii i innych niezbędnych do życia środków.

Eksperci ONZ zwracają uwagę, że płynące ze strony rządu Izraela wezwania w rodzaju "drugiej Nakby" czy "zniszczenia narodu palestyńskiego poprzez okupację", w połączeniu z faktycznymi działaniami armii, określać już można mianem ludobójstwa.


Bartłomiej Zindulskidrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:ll ROCZNICA WOJNY W UKRAINIE. JAK ROZUMIEĆ IMPERIALIZM (NIE TYLKO ROSYJSKI)?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
28 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


2 marca:

1889 - W twierdzy szlisselburskiej zmarł Ludwik Waryński, twórca I Proletariatu, wybitny działacz i ideolog ruchu socjalistycznego.

1900 - Urodził się Kurt Weill, kompozytor niemiecki pochodzenia żydowskiego, od 1935 mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

1917 - Początek strajku łódzkich tramwajarzy; trwał do 12 marca.

1919 - Powstanie Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu).

1926 - Z połączenia odłamu PSL „Wyzwolenie” pod nazwą Jedność Ludowa oraz partii Związek Chłopski powstało lewicowe Stronnictwo Chłopskie. Istniało do 1931.

1946 - Zmarł Józef Dziuba ps. Profesor, pedagog, działacz niepodległościowy i sportowy, zastępca prezydenta Częstochowy.

2006 - Ukazał się pierwszy numer polskiej edycji miesięcznika "Le Monde diplomatique".


?
Lewica.pl na Facebooku