
Magdalena Biejat kandydatką na prezydenta Warszawy
[2024-02-16 01:55:45]
Współprzewodnicząca partii Razem i wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat jest oficjalną kandydatką na urząd prezydenta Warszawy z ramienia Komitetu Wyborczego Lewicy. Podczas konferencji prasowej pod Kolumną Zygmunta, Biejat mówiła: “Te wybory, to są pierwsze wybory, w których nie musimy bronić Warszawy przed PiS-em. Nie musimy mówić jakiej Warszawy się boimy, ale jakiej chcemy i o tym chcemy mówić w tej kampanii”.
Kandydatka lewicy proponuje ważne reformy dotyczące sposobu zarządzania miastem, które mają ułatwić życie mieszkańcom. Najważniejszym postulatem jest stworzenie programu inwestycji publicznych w budownictwo mieszkaniowe. Chodzi o stworzenie dużego, miejskiego programu budowy mieszkań na wynajem. Ma to być odpowiedź na sytuację w której większości Polaków nie stać na zakup własnego mieszkania. Kandydatka lewicy chce by na wynajem mieszkania w Warszawie starczała zwyczajna pensja. “Warszawa musi rozpocząć wielki program inwestycji w budownictwo społeczne, dla wszystkich. Nie może być tak, że mieszkańcom nie starcza pensji na zapłacenie czynszu, czy też raty kredytu. Chciałabym, aby każdy kto mieszka w Warszawie miał szansę i możliwość na mieszkanie, na które go stać. Aby pracownicy miasta, każda bibliotekarka, każdy urzędnik, czy też pracownica kultury miała szansę, aby mieszkać w tym mieście wygodnie i bezpiecznie” - mówiła.
Wśród innych postulatów Biejat jest poprawa warunków edukacji w warszawskich szkołach dzięki wykorzystaniu niżu demograficznego i faktu, że każdego roku do szkół chodzi mniej dzieci. Daje to szansę na mniej zagęszczone klasy w których nauczyciele mają większą możliwość poświęcenia czasu uczniom.
Magdalena Biejat mówiła też o poprawie bezpieczeństwa przestrzeni publicznej czyli dostosowaniu infrastruktury ulicznej w taki sposób, żeby miasto było bardziej przyjazne ludziom i bardziej zielone.
Aktywista miejski Jan Mencwel zauważył, że “nie ma dzisiaj w parlamencie nikogo, kto angażowałby się w sprawy miejskie w większym stopniu, niż Magdalena Biejat” i przytoczył serię przykładów gdy Magdalena Biejat angażowała się w oddolne inicjatywy ruchów miejskich. “Wierzę, że to osoba, której na Warszawie zależy i dla której fotel prezydencki nie jest jedynie trampoliną do dalszej kariery. Warszawa potrzebuje dzisiaj kogoś zaangażowanego, kto chce się poświęcić temu miastu, ale nie na rok, czy do kolejnych wyborów, ale na całą kadencję albo i dłużej. Kogoś kto ma plan, kto wie jak działa miasto i dobrze je zna” - dodał.
Poparcie dla Magdaleny Biejat deklaruje koalicja kilku organizacji, w tym Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, Nowa Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy i inne.
Bartłomiej Zindulski
Fot. https://twitter.com/MagdaBiejat
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Warszawie!
- ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
- 12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
16 kwietnia:
1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.
1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.
1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.
1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.
1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.
1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.
1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.
2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.
?