Wielkie powodzie na Śląsku i w Europie Środkowej

[2024-09-20 23:11:03]

W dniach 15-17 września Polskę południowo-zachodnią, to jest województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie objęły gwałtowne opady deszczu w wysokości 100-250 mm. Najwyższe opady objęły pogranicze polsko-czeskie, w tym zwłaszcza Sudety. Znaczące opady, w rezultacie przechodzenia niżu genueńskiego objęły również Słowenię, Austrię i wschodnie Czechy. W Polsce największe straty odnotowano w miejscowościach Kotliny Kłodzkiej (Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko) oraz niżej, w województwie opolskim, głównie w dorzeczu Nysy Kłodzkiej (Nysa, Lewin Brzeski) oraz Białej i Osobłogi (Głuchołazy, Prudnik). Ogromna fala powodziowa, której skutkiem było zalanie znacznej części czeskiej Ostrawy, po stronie polskiej nie wyrządziła dużych szkód, jeśli chodzi o główny bieg Odry (poza ujściem Nysy Kłodzkiej, jak na razie, gdzie zalane zostało kilka wsi). Fala na Odrze została w istotny sposób spłaszczona dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny, który posiada znaczące rezerwy gromadzenia wód powodziowych, m.in. z uwagi na to, że pełni wyłącznie funkcje przeciwpowodziowe, będąc zbiornikiem suchym przez większość czasu. Mniejsze straty powodziowe odnotowano także w biegu rzek Bóbr i Kwisa. Podtopienia objęły choćby Jelenią Górę oraz Szprotawę i Żagań w województwie lubuskim. Na Odrze fala powodziowa minęła bezpiecznie Wrocław i kieruje się ku Brzegowi Dolnemu, Ścinawie, Głogowowi i Nowej Soli, gdzie przewiduje się wystąpienie stanów alarmowych i lokalne podtopienia. Poniżej, na Odrze, mają wystąpić jedynie stany ostrzegawcze.

Poza Polską, spora fala powodziowa występuje na Dunaju, dokąd spływają olbrzymie masy wody z austriackich Alp i części Wyżyny Czeskiej. Podtopienia odnotowano także na Węgrzech, choćby w okolicach Budapesztu. W Polsce, w rezultacie powodzi zginęło 7 osób, zostało zniszczonych co najmniej 3 mosty, zalanych lub uszkodzonych wiele budynków, szczególnie w zlewisku Nysy Kłodzkiej, a podtopionych jest około 20 wsi. Rząd zapowiedział pomoc dla powodzian. Wojsko pomaga samorządom w porządkowaniu miast i wsi o zniszczonej lokalnej infrastrukturze. Premier Donald Tusk organizuje codziennie konferencje prasowe w sprawie powodzi, przebywając od kilku dni na Dolnym Śląsku, starając się koordynować i nadawać ton organizacji oczyszczania i odbudowy terenów dotkniętych przez powódź.

Tomasz Rysz




drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


3 stycznia:

1855 - W Woolwich urodził się Hubert Bland, angielski socjalista, współzałożyciel Towarzystwa Fabiańskiego.

1870 - W Drohobyczu urodził się Herman Lieberman, polityk PPS, skazany w procesie brzeskim, minister sprawiedliwości w rządzie Wł. Sikorskiego.

1883 - W Londynie urodził się Clement Attlee, polityk Partii Pracy, premier Wielkiej Brytanii w latach 1945-1951; dokonał częściowej nacjonalizacji przemysłu.

1891 - W Berlinie ukazał się pierwszy numer "Gazety Robotniczej" - organu polskich socjalistów.

1923 - W Lipnicach zmarł Jaroslav Hašek, czeski pisarz, autor "Przygód dobrego wojaka Szwejka". W 1918 wstąpił do Armii Czerwonej i zbliżył do ideologii komunistycznej.

1929 - W Piotrkowie Trybunalskim od kul bojówkarza PPS d. Frakcji Rewolucyjnej zginął sekretarz Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS Teofil Jaszkowski.

1945 - Krajowa Rada Narodowa podjęła decyzję o odbudowie Warszawy.

1946 - Krajowa Rada Narodowa wydała ustawę o nacjonalizacji przemysłu.

1961 - USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą.

1961 - Na plantacji bawełny w Baixa de Cassanje w Portugalskiej Afryce Zachodniej (obecnie Angola) rozpoczął się strajk chłopów domagających się od władz kolonialnych poprawy warunków pracy.

2013 - Rozwiązała się, powiązana z ETA i zdelegalizowana w 2003, baskijska partia polityczna Batasuna.

2020 - Oliwer Spasowski z Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) został premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku