
Rozłam w partii Razem i niedzielny kongres
[2024-10-27 22:35:29]
W czwartek, 24 października, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, senatorka Anna Górska oraz posłanki: Joanna Wicha, Dorota Olko i Daria Gosek-Popiołek ogłosiły, że opuszczają partię Razem.
Swoją decyzję uzasadniły tym, że nie zgadzają się z decyzją szerokich kręgów partii Razem o opuszczeniu klubu Lewicy. Dodały, iż ta decyzja w zasadzie "już zapadła, a zbliżający się kongres ma po prostu ją przypieczętować". Jednocześnie przekazały, że pozostaną w klubie Lewicy, ale nie zamierzają się zapisywać do żadnej partii.
Jednocześnie 26-27 października odbył się kongres Partii Razem. W pierwszym dniu Kongresu odbyło się referendum, w którym większość wskazań uzyskał scenariusz opuszczenia klubu Lewicy i utworzenia samodzielnego koła parlamentarnego. Opowiedziało się za nim 53,75 proc. działaczy.
Posłanka Razem Marta Stożek zapowiedziała, że w nadchodzącym tygodniu posłowie partii złożą wniosek o utworzenie koła parlamentarnego tak, aby na pierwszym listopadowym posiedzeniu występować już samodzielnie jako partia Razem - zapowiedziała
W niedzielę trwał drugi dzień kongresu partii Razem, na którym działacze ugrupowania omawiali wyniki wewnętrznego referendum i podjęli formalną decyzję w sprawie opuszczenia parlamentarnego klubu Lewicy.
Adrian Zandberg w ten sposób podsumował przyczyny opuszczenia przez Razem klubu parlamentarnego Lewicy: Rząd Donalda Tuska zawiódł ludzi i zawodzi kolejne grupy rodaków. Tak wygląda rzeczywistość po roku rządów Tuska.
Tomasz Rysz
fot. facebook.com/partiarazem
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Pogrzeb Cezarego Miżejewskiego
- Warszawa, siedziba RSS, ul. Elektoralna 26
- 5 stycznia (poniedziałek), godz. 9.00
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
16 stycznia:
1923 - Klub sejmowy Związku Ludowo-Narodowego (endecja) złożył wniosek w sprawie numerus clausus dla młodzieży żydowskiej na uniwersytetach.
1933 - Urodziła się Susan Sontag, amerykańska pisarka, eseistka, krytyk społeczny i aktywistka praw człowieka.
1945 - Zakłady Renault zostały upaństwowione na mocy uchwały rządowej i zmieniły nazwę na Regie Nationale des Usines Renault (Zarząd Upaństwowionych Zakładów Renault).
1987 - Hu Yaobang został zmuszony do rezygnacji z funkcji sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin.
1992 - W stolicy Meksyku podpisano porozumienie, kończące trwającą blisko 20 lat wojnę domową w Salwadorze.
2000 - Ricardo Lagos z Partii Socjalistycznej został wybrany na prezydenta Chile.
2004 - Zmarł Kalevi Sorsa, fiński polityk, wieloletni przywódca Partii Socjaldemokratycznej, czterokrotnie pełnił urząd premiera.
2006 - Ellen Johnson-Sirleaf została prezydentem Liberii.
2008 - Zmarł Pierre Lambert, francuski trockista, lider Międzynarodowej Organizacji Komunistycznej (Organisation Communiste Internationaliste).
2010 - Aires Ali z centrolewicowej partii FRELIMO został premierem Mozambiku.
2022 - Socjaldemokrata Dimitar Kowaczewski (SDSM) został premierem Macedonii Północnej.
?