Filip Ilkowski: Kilka słów o Syrii
[2024-12-10 08:27:43]
2. Niesamowite, jak szybko reżim upadł – jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się to zupełnym science fiction – i jak bardzo Asad był zależny od zewnętrznego wsparcia. Niesamowite, jak szybko rzeczywistość może się zmienić – stara prawda i nadzieja rewolucjonistów, o której często zapominamy. 3. To wszystko nie może przesłonić faktu, że siły, które obaliły Asada nie wyrażają wolnościowych, demokratycznych i społecznych celów rewolucji syryjskiej z 2011 r. Wręcz przeciwnie, ich dotychczasowa praktyka wskazuje na chęć zaprowadzenia systemu represji w nowej postaci i pod nowym patronatem. Dyktatura zależna od Iranu i Rosji została obalona przez formacje zbrojne zasadniczo zależne od Turcji. 4. Niezależnie od wszelkich słabości rządzących terenami pod kontrolą kurdyjską (począwszy od braku poparcia rewolucji w 2011 r. i klienckich relacji ze Stanami Zjednoczonymi), główną kwestią polityczną po upadku Asada jest stosunek nowych władz do ludności kurdyjskiej. Innymi słowy zadaniem rewolucjonistów sprzeciw wobec wszelkich form dyskryminacji Kurdów. Oczywiście konieczny jest sprzeciw wobec represji wobec jakichkolwiek mniejszości, ale Kurdowie mają tu znaczenie szczególne: w kontekście zależności rebeliantów od Turcji i powszechnego arabskiego nacjonalizmu. Tymczasem triumf rebeliantów już skutkował nową falą uchodźców kurdyjskich. 5. Trzeba przy tym pamiętać, że rebelianckie formacje zbrojne i polityczne są skonfliktowane i zróżnicowane (mimo że łączy je wspomniana represyjność oraz kombinacja islamizmu i arabskiego nacjonalizmu), także w stosunku zależności od zewnętrznych patronów (z Turcją na czele: paradoksalnie wywodząca się z Al-Kaidy Organizacja Wyzwolenia Lewantu, HTS, która stała się rodzajem dżihadystycznego ruchu nacjonalistycznego jest tu znacznie mniej zależna niż Syryjska Armia Narodowa, będąca faktycznie zbieraniną na usługach tureckiej armii). 6. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że sam powrót tłumów na ulice, przywołujący rewolucyjne wydarzenia 2011-13 i powszechne nadzieje związane z upadkiem reżimu, jest istotnym elementem sytuacji politycznej i problemem dla nowych panujących w Syrii. Główne zadania dla syryjskich rewolucjonistów to otwierać to okno jak najszerzej, organizować się, budować niezależne od rządzących struktury (począwszy od klasowej niezależności pracowniczej) i stawiać opór wszelkim próbom ograniczania wolności na nowo. Te próby nieuchronnie będą następować, więc najbliższe dni mają bardzo istotne znaczenie dla kształtowania nowej rzeczywistości politycznej. Tekst pochodzi ze strony autora na Facebooku |
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- MARSZ DLA PALESTYNY
- Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
- 📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
12 grudnia:
1841 - W Londynie powstała Gromada Praga Ludu Polskiego. Nazwa nawiązywała do rzezi Pragi w powstaniu kościuszkowskim. Organizacja w swym programie głosiła rewolucję agrarną oraz łączyla socjalizm z chrześcijaństwem.
1886 - Urodził się Adam Pragier, ekonomista, działacz socjalistyczny, poseł PPS, za rządów sanacji więzień twierdzy brzeskiej.
1925 - Położono kamień węgielny pod budowę pierwszej kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
1943 - ZSRR: W Moskwie podpisano traktat o przyjaźni, wzajemnej pomocy i współpracy powojennej między rządem ZSRR a czechosłowackim rządem emigracyjnym.
1944 - PKWN wydał dekret o nacjonalizacji lasów.
1946 - Francja: Na czele mniejszościowego rządu złożonego z samych socjalistów stanął Leon Blum.
1947 - Palestyna: Żydowska organizacja terrorystyczna Irgun przeprowadziła zamachy bombowe na autobusy w Hajfie i Ramli. Zginęło 27 osób, a 30 zostało rannych.
1947 - Zmarła Huda Szarawi, jedna z prekursorek feminizmu w Egipcie, współtwórczyni Egipskiej Unii Feministycznej.
1963 - Kenia uzyskała niepodległość
1969 - Włochy: 17 osób zginęło, a 88 zostało rannych w wyniku wybuchu bomby podłożonej przez neofaszystów w Mediolanie.
1982 - W. Brytania: Antywojenny protest 30.000 kobiet pod bazą wojskową w Greenham Common.
2016 - Paolo Gentiloni (PD) został premierem Włoch.
?