Filip Ilkowski: Kilka słów o Syrii

[2024-12-10 08:27:43]

1. Asad to jedna z głównych twarzy krwawego potwora kontrrewolucji w świecie arabskim. Świętowanie jego upadku jest w pełni zrozumiałe. Nie tylko przez więźniów, czasami siedzących przez dekady i nie tylko przez miliony uchodźców wewnętrznych i zewnętrznych.
2. Niesamowite, jak szybko reżim upadł – jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się to zupełnym science fiction – i jak bardzo Asad był zależny od zewnętrznego wsparcia. Niesamowite, jak szybko rzeczywistość może się zmienić – stara prawda i nadzieja rewolucjonistów, o której często zapominamy.
3. To wszystko nie może przesłonić faktu, że siły, które obaliły Asada nie wyrażają wolnościowych, demokratycznych i społecznych celów rewolucji syryjskiej z 2011 r. Wręcz przeciwnie, ich dotychczasowa praktyka wskazuje na chęć zaprowadzenia systemu represji w nowej postaci i pod nowym patronatem. Dyktatura zależna od Iranu i Rosji została obalona przez formacje zbrojne zasadniczo zależne od Turcji.
4. Niezależnie od wszelkich słabości rządzących terenami pod kontrolą kurdyjską (począwszy od braku poparcia rewolucji w 2011 r. i klienckich relacji ze Stanami Zjednoczonymi), główną kwestią polityczną po upadku Asada jest stosunek nowych władz do ludności kurdyjskiej. Innymi słowy zadaniem rewolucjonistów sprzeciw wobec wszelkich form dyskryminacji Kurdów. Oczywiście konieczny jest sprzeciw wobec represji wobec jakichkolwiek mniejszości, ale Kurdowie mają tu znaczenie szczególne: w kontekście zależności rebeliantów od Turcji i powszechnego arabskiego nacjonalizmu. Tymczasem triumf rebeliantów już skutkował nową falą uchodźców kurdyjskich.
5. Trzeba przy tym pamiętać, że rebelianckie formacje zbrojne i polityczne są skonfliktowane i zróżnicowane (mimo że łączy je wspomniana represyjność oraz kombinacja islamizmu i arabskiego nacjonalizmu), także w stosunku zależności od zewnętrznych patronów (z Turcją na czele: paradoksalnie wywodząca się z Al-Kaidy Organizacja Wyzwolenia Lewantu, HTS, która stała się rodzajem dżihadystycznego ruchu nacjonalistycznego jest tu znacznie mniej zależna niż Syryjska Armia Narodowa, będąca faktycznie zbieraniną na usługach tureckiej armii).
6. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że sam powrót tłumów na ulice, przywołujący rewolucyjne wydarzenia 2011-13 i powszechne nadzieje związane z upadkiem reżimu, jest istotnym elementem sytuacji politycznej i problemem dla nowych panujących w Syrii. Główne zadania dla syryjskich rewolucjonistów to otwierać to okno jak najszerzej, organizować się, budować niezależne od rządzących struktury (począwszy od klasowej niezależności pracowniczej) i stawiać opór wszelkim próbom ograniczania wolności na nowo. Te próby nieuchronnie będą następować, więc najbliższe dni mają bardzo istotne znaczenie dla kształtowania nowej rzeczywistości politycznej.

Filip Ilkowski



Tekst pochodzi ze strony autora na Facebooku


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 stycznia:

1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.

1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.

1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.

1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.

1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.

1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.

1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.

1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).

1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.

1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.

2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.


?
Lewica.pl na Facebooku