Niemcy: Olaf Scholz bez wotum zaufania
[2024-12-16 18:29:03]
Rząd Olafa Scholza już formalnie utracił większość w parlamencie. W poniedziałek kanclerz nie uzyskał większości w Bundestagu podczas głosowania nad jego wnioskiem o wotum zaufania. Oznacza to, że prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier może teraz rozwiązać parlament, a Niemcy będą mogli wybrać nowy Bundestag. Wybory mają odbyć się 23 lutego przyszłego roku. Za udzieleniem Scholzowi wotum zaufania głosowało 207 posłów. Przeciw było 394, a 116 wstrzymało się. Kanclerz sam wnioskował o udzielenie mu wotum zaufania, mając pewność że nie uzyska większości. Był to manewr potrzebny do przyspieszenia terminu wyborów, które zgodnie z parlamentarnym harmonogramem miały odbyć się dopiero pod koniec września 2025 r. Na początku listopada tego roku rozpadła się koalicja złożona z SPD, Zielonych i FDP. W wystąpieniu poprzedzającego głosowaniem nad wotum zaufania, Scholz nie szczędził krytyki byłemu partnerowi koalicyjnemu – liberałom z partii FDP, oskarżając ich o egoizm, który doprowadził do upadku koalicji. Jak mówił, polityka to nie gra. Kiedy wchodzi się do rządu, potrzebna jest pewna moralna dojrzałość – powiedział pod adresem FDP. – Każdy kto wchodzi do rządu ponosi odpowiedzialność za cały kraj. Odpowiedzialność, która wykracza poza program własnej partii i własnych wyborców – dodał. Scholz zarzucił FDP sabotowanie prac jego rządu. – Prawda o tym spektaklu ujrzała już światło dzienne – mówił. Jak przekonywał, postawa liberałów zaszkodziła nie tylko rządowi, ale całej demokracji. Kanclerz wykorzystał debatę nad wotum zaufania do przedstawienia postulatów swojej partii na wypadek, gdyby po wyborach ponownie znalazła się u władzy. Przekonywał, że Niemcy potrzebują inwestycji na wielką skalę, a konieczne do tego będzie poluzowanie kotwicy budżetowej, czemu ostro sprzeciwiali się liberałowie. Chodziło tu o inwestycje, które miałyby wesprzeć gospodarkę i modernizacji kraju, ale także jego bezpieczeństwo i obronność. Mówił, że chce, aby Niemcy pozostały krajem, który w największym stopniu w Europie pomaga walczącej z Rosją Ukrainie. Sprzeciwiał się podnoszeniu wieku emerytalnego i bronił podwyższenia płacy minimalnej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 stycznia:
1801 - Urodził się Jan Czyński, socjalista, demokrata (fourierysta), zwolennik zakładania wolnych zrzeszeń przez robotników, rzecznik emancypacji mieszczaństwa, autor pojęcia "Polacy wyznania mojżeszowego".
1859 - Zmarła Bettina von Arnim, niemiecka pisarka. Występowała na rzecz zniesienia ucisku Polaków, emancypacji kobiet i szerzenia oświaty wśród ludu.
1892 - Urodził się Bronisław Taraszkiewicz, białoruski działacz polityczny, filolog; 1922–27 poseł na Sejm RP, 1925–27 przewodn. lewicowej "Hromady", od 1925 w KP Zach. Białorusi, więziony; od 1933 w ZSRR, 1937 aresztowany i stracony.
1943 - Urodził się Armando Guebuza, polityk mozambijski, działacz lewicowej partii FRELIMO; od 2005 prezydent Mozambiku.
1949 - Urodził się Göran Persson, w latach 1996-2006 premier Szwecji i lider Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP).
1973 - W wyniku zamachu zginął Amilcar Cabral, jeden z przywódców ruchu wyzwoleńczego w Gwinei-Bissau, założyciel i sekretarz generalny lewicowej PAIGC.
1996 - Na terenach Autonomii Palestyńskiej zostały przeprowadzone wybory. Prezydentem został Jaser Arafat.
2009 - Na Gwadelupie wybuchły rozruchy społeczne.
?