Meksyk i Kanada odpowiadają cłami odwetowymi

[2025-02-02 11:38:02]

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez Donalda Trumpa.

Podobne kroki zapowiedział tego samego dnia premier Kanady Justin Trudeau.

Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom wobec rządu Meksyku, że ma on związki z organizacjami kryminalnymi, jak również wszelkie zamiary ingerowania w nasze terytorium” – napisała prezydent Meksyku na platformie X.

Trump twierdził, że nakłada 25-procentowe cła na towary sprowadzane z Meksyku w odpowiedzi na nieskuteczność władz tego kraju w walce z nielegalną migracją i przemytem fentanylu, syntetycznego opioidu przyczyniającego się w USA do śmierci dziesiątek tysięcy osób rocznie.

Scheinbaum oświadczyła, że jej rząd nie dąży do konfrontacji z USA, lecz zabiega o współpracę i dialog. Podkreśliła, że władze Meksyku przejęły w ciągu czterech miesięcy ponad 40 ton narkotyków, w tym 20 mln dawek fentanylu i aresztowano ponad 10 tys. osób związanych z tymi organizacjami.

Rozporządzenie podpisane w sobotę przez Trumpa przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku oraz dodatkowych 10-procentowych ceł na import z Chin. Wyjątkiem mają być surowce energetyczne z Kanady, obłożone cłem w wysokości 10 proc. Nowe taryfy mają wejść w życie już 4 lutego.


mk, wch



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 listopada:

1856 - Zmarł Étienne Cabet, francuski teoretyk wczesnego socjalizmu.

1918 - Wybuch rewolucji w Berlinie, abdykacja cesarza Wilhelma II.

1919 - Powstała Lewicowa Socjalistyczna Partia Danii.

1937 - Zmarł Ramsay MacDonald, brytyjski polityk laburzystowski szkockiego pochodzenia, premier Wielkiej Brytanii w latach 1924 oraz 1929-1935.

1938 - W nocy z 9 na 10 listopada naziści przeprowadzili wielki pogrom Żydów w Niemczech i Austrii, tzw. noc kryształowa.

1947 - Francja: Działacze związkowi z Leonem Jouhaux, którzy odeszli z CGT, utworzyli związek Siła Robotnicza (Force Ouvriere, FO)

1951 - Oscar Torp z Partii Pracy został premierem Norwegii.

1963 - Japonia: W wyniku eksplozji w kopalni węgla kamiennego Miike na wyspie Kiusiu zginęło 458 górników, a 839 zostało rannych.

1965 - Blackout w północno-wschodnich stanach USA i kanadyjskiej prowincji Ontario pozbawił prądu kilkadziesiąt milionów osób.

1965 - 22-letni Amerykanin Roger Allen LaPorte dokonał samospalenia przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku protestując w ten sposób przeciwko wojnie wietnamskiej.

2004 - Zmarł Stieg Larsson, szwedzki pisarz zaangażowany w ruch antyfaszystowski, autor kryminalnej trylogii „Millenium”.

2021 - José Maria Neves (PAICV) został prezydentem Republiki Zielonego Przylądka.


?
Lewica.pl na Facebooku