"Sierpień`80" ws. łamania praw pracowniczych

[2005-12-30 12:10:56]

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" przyjeła stanowisko w sprawie łamania praw pracowniczych i wolności związkowych.

W dokumencie czytamy m.in.: W ostatnim czasie nasiliły się antypracownicze i antyzwiązkowe działania pracodawców, którzy zamiast podejmować dialog i negocjacje, rozwiązują konflikty zwalczając reprezentujące pracowników związki zawodowe bezprawnymi działaniami. Tylko w ostatnich dniach, pracodawcy wyrzucili z pracy stosując artykuł 52 kodeksu pracy, kilka osób objętych szczególną ochroną, z racji sprawowanych funkcji związkowych. Ta bezpardonowa walka ze związkami zawodowymi przybiera na sile. Członkowie związków zawodowych i działacze związkowi są wyrzucani z pracy za to, że w sposób bezkompromisowy i konsekwentny opowiadają się po stronie interesów pracowników. Normą stało się pozbywanie problemów przez pracodawców, poprzez dyscyplinarne wyrzucanie związkowców z pracy. Do tego celu wykorzystywane są bezprawne działania, które skutkują wyrzucaniem z pracy działaczy związkowych, pomimo ich ustawowej ochrony prawnej.

Związek uważa, że w obecnej sytuacji dialog prowadzony przez pracowników i pracodawców w Komisji Trójstronnej jest fikcją.

W stanowisku wymieniono przykłady bezprawnych działań pracodawców: zwolnienie Krzysztofa Łabądzia z WZZ "Sierpień`80" w KWK "Budryk", zwolnienie Dariusza Skrzypczaka z NSZZ "Solidarność" w Goplanie, wyrzucenie z pracy Sławomira Zgrajka z NSZZ "Solidarność" w zakładzie Frito Lay oraz szykanowanie działaczy NSZZ "Solidarność`80" w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

"Sierpień`80" wyraża nadzieje, że związkowcy ze wszystkich central zdecydowanie przeciwstawią się tym praktykom.

W stanowisku wezwano Komisję Trójstronną oraz organy państwowe do zajęcia się problemem ograniczania praw związkowych.

Prawo do strajku, prawo do protestu, prawo do manifestacji i niezależność związków zawodowych od pracodawców to podstawowe prawa, które mieszczą się w normach każdego cywilizowanego kraju. Jednak w naszym kraju, każdy kto ma władzę, siłę i środki, może to prawo ograniczać, nie licząc się z żadnymi konsekwencjami. Deptane są prawa pracownicze i wolności związkowe. Bezradne i bezsilne wobec bezprawia są instytucje państwa, które w takich sytuacjach powinny stawać w obronie słabszego pracownika oraz swobód i wolności związkowych. Metody stosowane przez pracodawców wobec działaczy związkowych nie mieszczą się standardach państwa prawa i normach cywilizowanego rozwiązywania konfliktów i nie mogą być dłużej tolerowane - dodano w dokumencie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku