Zamiast APP RACJA - RACJA Polskiej Lewicy

[2006-01-14 20:08:54]

Ponad sto osób uczestniczyło w Konwencji Krajowej Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA, która odbyła się dzisiaj w Warszawie. Wśród najważniejszych decyzji była zmiana nazwy ugrupowania.

Konwencja zgromadziła wielu gości. Obecni byli między innymi: posłowie SLD Joanna Senyszyn i Piotr Gadzinowski, przewodniczący Polskiej Partii Pracy Bogusław Ziętek oraz jej sekretarz generalny Michał Janiszewski, lider Polskiej Partii Socjalistycznej Marian Peters, członek Zarządu Krajowego Socjaldemokracji Polskiej Marcin Rzepecki, członek KKW Nowej Lewicy Zbigniew Partyka, członek władz wykonawczych PPS Paweł Kończyk, prezes stowarzyszenia "Neutrum" Czesław Janik, Andrzej Żebrowski z Pracowniczej Demokracji, Filip Ilkowski z Inicjatywy Stop Wojnie, Mariusz Agnosiewicz z portalu Racjonalista.pl, Mikołaj Frydrychowicz - rzecznik komitetu wyborczego Marii Szyszkowskiej, a także reprezentanci Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja, Demokratycznej Partii Lewicy oraz stowarzyszenia ATTAC.

Najważniejszą podjętą przez zjazd decyzją była zmiana nazwy partii. Nazwa Antyklerykalna Partia Postępu RACJA przekształcona została w nową - "RACJA Polskiej Lewicy". Wyznaczono dwa skróty statutowe: RACJA i RACJA PL. Mimo głosów wątpliwości, zdecydowana większość obecnych delegatów była za zmianą nazwy.

Podkreślono jednocześnie, że RACJA pozostaje partią antyklerykalną, ale o wyraźnym programie socjaldemokratycznym w zakresie gospodarki i spraw społecznych. Niebawem mają zostać podjęte szerokie działania na rzecz propagowania antyklerykalizmu w skali całego kraju.

Wiele miejsca poświęcono dyskusji na temat ewentualnej współpracy z innymi partiami lewicy. Piotr Gadzinowski zachęcał do jednoczenia się wszystkich środowisk lewicy w ramach Sojuszu Lewicy Demokratycznej, natomiast Bogusław Ziętek podkreślił wyraźną sympatię i wzajemny szacunek RACJI i PPP oraz wyraził jednoznacznie nadzieję na kontynuację współpracy, zapoczątkowaną przez komitet wyborczy PPP.

W trakcie wystąpień gości oraz reprezentantów partii bardzo wiele głosów krytyki padło pod adresem projektowanego Centrolewu. Tak osoby z kręgów SDPL, jak i PPP, PPS czy RACJI, które były obecne na Konwencji, doszły do wspólnego wniosku, że jednoczenie się lewicy jest niezbędnym warunkiem sukcesu w wyborach. Jednak zaznaczono, że tzw. "lewicy prawdziwej", która nie skompromitowała samego słowa "lewicowość".

Daniel Ptaszek

Zmiana nazwy APP, oznacza koniec tej partii. Działacze myśleli, że jeśli odrzucą kontrowersyjny człon nazwy, to otworzą się na nowe środowiska. Nic bardziej mylnego. Racja istniała dzięki idei świeckiego państwa i szczerze mówiąc głębokiej, często nienawistnej niechęci do instytucji kościoła katolickiego. Do telewizji choć sporadycznie zapraszana była wyłącznie ze względu na antyklerykalność w nazwie. To ona przyciągała szerokie rzesze tych, którzy uważali że "klechostwo" trzeba poskromić. Racja unicestwiła swój znak rozpoznawczy, coś co w każdych wyborach (gdy startowała samodzielnie) dawało jej bez żadnej kampanii 1-2% głosów.

Racja Polskiej Lewicy zajmuje miejsce na długiej kanapie polskiej drobnicy lewicowej ostatecznie tracąc szansę na rozwój. Właściwie to szkoda, bo antyklerykalny głos, choć dla wielu zbyt radykalny był potrzebny w debacie o świeckości państwa i jego chorych relacjach z kościołem.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 listopada:

1803 - Haiti: Zwycięstwo powstańców nad wojskami francuskimi w bitwie pod Vertières.

1918 - Zaprzysiężono rząd socjalisty Jędrzeja Moraczewskiego.

1918 - Urodził się Ludwik Hass, historyk, znawca wolnomularstwa, działacz trockistowski.

1921 - Pozbawienie nietykalności poselskiej komunisty Tomasza Dąbala i wydanie go sądowi pod zarzutem działalnośc antypaństwowej.

1939 - Urodziła się Margaret Atwood, kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka nawiązująca do feminizmu. Autorka m.in. "Opowieści podręcznej" sfilmowanej przez Volkera Schloendorffa.

2002 - Socjaldemokrata Georgi Pyrwanow (BSP) wygrał w II turze wybory prezydenckie w Bułgarii.

2007 - Katastrofa górnicza w kopalni im. Zasiadki w Doniecku na Ukrainie, w wyniku której zginęło 100 górników.

2016 - Umaro Sissoco Embaló (PAIGC) został premierem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku