Nie przeprosił - więc odsiedzi

[2006-01-16 16:33:23]

Andrzej Marek, redaktor naczelny "Wieści Polickich", w listopadzie 2002 roku został skazany przez Sąd Rejonowy w Szczecinie na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu, pod warunkiem publicznych przeprosin urzędnika, którego opisał. W swoim artykule "Promocja kombinatorstwa" dziennikarz oskarżył miejscowego urzędnika Piotra Misiłę o nadużycie stanowiska. Napisał m.in., że Misiło - naczelnik wydziału promocji Urzędu Gminy w Policach - prowadzi prywatną agencję reklamową. Krytycznie opisał też promocyjną działalność naczelnika sugerując, że promuje on głównie własną osobę.

Wyrok Sądu Rejonowego został utrzymany w mocy przez Sąd Okręgowy. Marek odmówił przeprosin (tym samym pozbawiając się możliwości uniknięcia kary), argumentując, że wszystko, co napisał, jest prawdą. Kara miała zostać wykonana, jednak prokurator generalny wstrzymał wykonanie do czasu zakończenia procedury ułaskawienia. Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie skorzystał z prawa łaski.

6 lutego 2004 roku Sąd Rejonowy zarządził wykonanie kary, jednakże później uwzględnił wniosek obrony i na sześć miesięcy odroczył wykonanie kary ze względu na stan zdrowia spodziewającej się dziecka żony dziennikarza.

Ówczesny rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll domagał się od Sądu Najwyższego uchylenia wyroku w drodze kasacji.
SN na posiedzeniu w czerwcu zeszłego roku ostatecznie jednak uznał Marka za winnego pomówienia i oddalił kasację. W ocenie Sądu nie było wątpliwości, że Marek zniesławił urzędnika, formułując nierzetelne zarzuty.

16 stycznia 2006 r. na kolejne zarządzenie Sądu Andrzej Marek stawił się w areszcie, by odbyć karę. Przed aresztem zebrali się działacze Młodych Demokratów, którzy skandowali: "Wolność prasy. Łukaszenka!"

O ułaskawienie Marka apelowali dziennikarze, dając się demonstracyjnie zamykać w klatkach dla zwierząt przed Sejmem, a także Izba Wydawców Prasy i Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, międzynarodowa organizacja broniąca wolności prasy "Reporterzy bez Granic" i Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) w Wiedniu.

Andrzej Marek wierzy, że przyjdzie decyzja o ułaskawieniu od nowego prezydenta. Po raz kolejny powtórzył, że nie czuje się winny, a do więzienia idzie dlatego, że nie przyznał się do winy i nie przeprosił Misiły.

Lidia Kalina


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 listopada:

1858 - Zmarł Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1892 - W Paryżu pod przewodnictwem B. Limanowskiego rozpoczął obrady zjazd 18 działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1918 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Grecji.

1944 - Albania: Komunistyczni partyzanci wraz z mieszkańcami miasta wyzwolili Tiranę spod okupacji niemieckiej.

1973 - W Atenach wojsko dokonało masakry nie stawiających oporu studentów politechniki, protestujących przeciwko rządom junty czarnych pułkowników.

1983 - W Meksyku powstała Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego (EZLN).

2008 - Nepal: Sąd Najwyższy nakazał legalizację małżeństw homoseksualnych.


?
Lewica.pl na Facebooku