Wybiórcza lewica

[2006-01-18 10:17:43]

Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszard Kalisz wybiera się dzisiaj do Szwajcarii, gdzie przebywa Aleksander Kwaśniewski. Misją Kalisza jest przekonanie byłego prezydenta do włączenia się w jednoczenie lewicy.

Z informacji radia RMF FM wynika, że Kwaśniewski może stanąć na czele nowego ugrupowania lewicy, które będzie w sobie łączyło podzielone dotąd partie. Jednak nie wszystkie. Wymienia się tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej, Zielonych, Unię Pracy, Socjaldemokrację Polską, Partię Demokratyczną – Demokraci.pl i stowarzyszenie Ordynacka. W przypadku SLD mowa jest jedynie o części „odmłodzonej”. Dla tzw. „starej gwardii” ma nie być miejsca.

We wczorajszych wypowiedziach dla mediów Wojciecha Olejniczaka nie było mowy o Partii Demokratycznej. Lider SLD częściej wspominał o partiach stricte lewicowych. Największym promotorem Demokratów.pl jest natomiast Marek Borowski. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie chce on współpracować z lewicą o poglądach na lewo od socjalliberalizmu.

Jednocześnie trwają próby zjednoczenia pozaparlamentarnej lewicy o nieliberalnych poglądach w sferze gospodarczej. Bogusław Ziętek, lider Polskiej Partii Pracy, zaapelował do dotychczasowych koalicjantów wyborczych o dalszą, ściślejszą współpracę. Zaprosił też inne organizacje. W niedzielę odbędą się w Warszawie szerokie rozmowy na temat współdziałania. Z deklaracji PPP, Polskiej Partii Socjalistycznej czy partii RACJA Polskiej Lewicy wynika, że bliższa im jest idea budowania „nowej lewicy” niż start wyborczy na listach z SLD, SdPl i Demokratami.pl.

Osobne próby połączenia socjaldemokratycznej czy socjalnej lewicy podejmuje Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka. Odbyły się już wstępne spotkania integracyjne, a obecnie tworzone są założenia programowe. Ruch proponuje powołanie Polskiej Lewicy, której wyznacznikiem byłby przede wszystkim „alterliberalizm”. Dotychczas w spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele między innymi PPP, PPS, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów i partii RACJA Polskiej Lewicy.

Obok negocjacji krajowych, odrębne prowadzone są na szczeblach wojewódzkim i powiatowym. W bardzo różnych konfiguracjach. Należy jednak uwzględnić, że obecnie rozważa się porozumienia do wyborów samorządowych, ale również przedterminowych parlamentarnych, które – zdaniem polityków – są kwestią czasu.
Liderzy słabnącego SLD i odepchniętej przez wyborców SdPl wiedzą, że tylko wspólna lista może im pozwolić na mandaty w nowym rozdaniu. Coraz bardziej krytykowany za rozmywanie partii Olejniczak i coraz mniej znaczący w polityce Borowski, w dodatku z coraz silniejszą opozycją, żądni są jakichkolwiek sukcesów. Gotowi zapomnieć o wyborcach lewicowych, kierują się do centrum. Zaproszenie Kwaśniewskiego i Demokratów.pl jest tego ewidentnym przykładem. Ci ostatni nie są głupi i mają świadomość tego, że tylko przy SdPl mogą mieć coś do powiedzenia, choć programem najbliżej jest im do Platformy Obywatelskiej. Ale w jej szeregach będą tylko trzecim garniturem. Po co tylko ta lewicowa retoryka (wszystkich ich razem wziętych), skoro kierunek stricte liberalny? Śmierdzi kolejnym oszustwem? Mowa o lewicowości, choć środowiska lewicowe z góry się odrzuca. Wniosek: prawdopodobnie będzie jedna lista wyborcza lewicy! Prawdę mówi Olejniczak. Tyle że lista bez SLD, SdPl, Demokratów i Kwaśniewskiego.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


16 listopada:

1922 - W Azinhaga urodził się Jose Saramago, portugalski pisarz, socjalista, laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1998.

1930 - Wybory do Sejmu III kadencji - tzw. wybory brzeskie. Stronnictwa Centrolewu uzyskały 97 mandatów, w tym PPS 24.

1935 - Urodził się France-Albert René, lewicowy polityk seszelski, wieloletni prezydent tego kraju.

1945 - Powstało UNESCO.

1989 - 8 osób (w tym 6 jezuitów) zostało zamordowanych na Uniwersytecie Środkowoamerykańskim w stolicy Salwadoru San Salvador przez skrajnie prawicowe szwadrony śmierci.

1989 - Na ulicach Madrytu zmarłą Dolores Ibárruri żegnał kondukt 200 tys. ludzi.

1997 - W Paryżu zmarł Georges Marchais, francuski polityk. W latach 1972-94 lider Francuskiej Partii Komunistycznej (FPK).


?
Lewica.pl na Facebooku