OPZZ przeciwko dyrektywie Bolkesteina
[2006-02-02 20:33:37]
OPZZ akcentuje, iż ewentualne przyjęcie dyrektywy miałoby olbrzymi wpływ dla kondycji polskiej i europejskiej gospodarki. Jednak zdaniem związkowców wpływ ten byłby negatywny. Jak piszą związkowcy wprowadzenie w życie zapisów dyrektywy w dłuższej perspektywie będzie naszym zdaniem szkodliwe dla gospodarki Unii Europejskiej. Nie będzie sprzyjać także ochronie praw związkowych. Dalsza liberalizacja doprowadzić może do rozbicia istniejących w Starej Unii regulacji – głównie układowych, a w konsekwencji – doprowadzić do konfrontacji pracowników starej Piętnastki i nowej Dziesiątki. W oświadczeniu związek stanowczo sprzeciwie się przede wszystkim tzw. zasadzie kraju pochodzenia. Jak piszą autorzy oświadczenia: Jej praktyczne zastosowanie oznaczać będzie naszym zdaniem "równanie do dołu", do systemów ochrony praw pracowniczych, konsumenckich, praw ekologicznych państw o najniższych standardach socjalnych. A wszystko przy ograniczeniu znaczenia instytucji kontrolnych. OPZZ uważa, ze przyjęcie tego rozwiązania jest dużym zagrożeniem dla Europejskiego Modelu Społecznego, za którym związek zdecydowanie się opowiada. Związkowcy podkreślają, że pewna wersja dyrektywy mogłaby zostać przyjęta, ale dopiero po wyrównaniu różnic społeczno-gospodarczych w obrębie UE. Jak piszą autorzy oświadczenia: Tylko w ten sposób unikniemy konkurencji pomiędzy pracownikami z różnych części Wspólnoty i rozpowszechnieniu szkodliwego dumpingu socjalnego. W oświadczeniu OPZZ apeluje też o możliwie szybkie wdrożenie w Polsce dyrektywy o radach pracowników. Związkowcy krytycznie odnoszą się do zaniku w polskich stosunkach pracy instytucji układów zbiorowych i opowiadają się za ich odrodzeniem. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
16 listopada:
1922 - W Azinhaga urodził się Jose Saramago, portugalski pisarz, socjalista, laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1998.
1930 - Wybory do Sejmu III kadencji - tzw. wybory brzeskie. Stronnictwa Centrolewu uzyskały 97 mandatów, w tym PPS 24.
1935 - Urodził się France-Albert René, lewicowy polityk seszelski, wieloletni prezydent tego kraju.
1945 - Powstało UNESCO.
1989 - 8 osób (w tym 6 jezuitów) zostało zamordowanych na Uniwersytecie Środkowoamerykańskim w stolicy Salwadoru San Salvador przez skrajnie prawicowe szwadrony śmierci.
1989 - Na ulicach Madrytu zmarłą Dolores Ibárruri żegnał kondukt 200 tys. ludzi.
1997 - W Paryżu zmarł Georges Marchais, francuski polityk. W latach 1972-94 lider Francuskiej Partii Komunistycznej (FPK).
?