OPZZ przeciwko dyrektywie Bolkesteina

[2006-02-02 20:33:37]

Prezydium OPZZ wydało oświadczenie, w którym związek odnosi się do dyrektywy Bolkesteina.

OPZZ akcentuje, iż ewentualne przyjęcie dyrektywy miałoby olbrzymi wpływ dla kondycji polskiej i europejskiej gospodarki. Jednak zdaniem związkowców wpływ ten byłby negatywny. Jak piszą związkowcy wprowadzenie w życie zapisów dyrektywy w dłuższej perspektywie będzie naszym zdaniem szkodliwe dla gospodarki Unii Europejskiej. Nie będzie sprzyjać także ochronie praw związkowych. Dalsza liberalizacja doprowadzić może do rozbicia istniejących w Starej Unii regulacji – głównie układowych, a w konsekwencji – doprowadzić do konfrontacji pracowników starej Piętnastki i nowej Dziesiątki.

W oświadczeniu związek stanowczo sprzeciwie się przede wszystkim tzw. zasadzie kraju pochodzenia. Jak piszą autorzy oświadczenia: Jej praktyczne zastosowanie oznaczać będzie naszym zdaniem "równanie do dołu", do systemów ochrony praw pracowniczych, konsumenckich, praw ekologicznych państw o najniższych standardach socjalnych. A wszystko przy ograniczeniu znaczenia instytucji kontrolnych. OPZZ uważa, ze przyjęcie tego rozwiązania jest dużym zagrożeniem dla Europejskiego Modelu Społecznego, za którym związek zdecydowanie się opowiada.

Związkowcy podkreślają, że pewna wersja dyrektywy mogłaby zostać przyjęta, ale dopiero po wyrównaniu różnic społeczno-gospodarczych w obrębie UE. Jak piszą autorzy oświadczenia: Tylko w ten sposób unikniemy konkurencji pomiędzy pracownikami z różnych części Wspólnoty i rozpowszechnieniu szkodliwego dumpingu socjalnego.

W oświadczeniu OPZZ apeluje też o możliwie szybkie wdrożenie w Polsce dyrektywy o radach pracowników. Związkowcy krytycznie odnoszą się do zaniku w polskich stosunkach pracy instytucji układów zbiorowych i opowiadają się za ich odrodzeniem.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 grudnia:

1865 - USA: Po ratyfikowaniu przez stan Georgia XIII Poprawki do Konstytucji formalnie doszło do likwidacji niewolnictwa.

1913 - W Lubece urodził się Willy Brandt (właśc. Karl Herbert Frahm), polityk SPD, kanclerz RFN.

1932 - W Berlinie zmarł Eduard Bernstein, działacz ruchu robotniczego, ideolog niemieckiej socjaldemokracji, twórca rewizjonizmu w ruchu robotniczym.

1933 - Bolesław Bierut został skazany na 7 lat więzienia.

1936 - Zwycięstwem zakończył się strajk okupacyjny w obronie 220 górników katowickiej kopalni "Eminencja" zagrożonych zwolnieniem.

1938 - Rozpoczęły się wybory do samorządów miejskich, w miastach powyżej 25 tys. mieszkańców listy PPS i Bundu uzyskały 35,8% głosów.

1946 - Urodził się Steve Biko, działacz ruchu przeciw apartheidowi w Republice Południowej Afryki.

1972 - Kolejne wznowienie nalotów amerykańskich w Wietnamie.

1994 - Opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna Żana Widenowa wygrała zdecydowanie wybory parlamentarne.

1998 - Kolumbijskie lotnictwo i śmigłowce bojowe prywatnej fimy wojskowej AirScan zaatakowały wioskę Santo Domingo, zabijając jej 18 mieszkanców, w tym siedmioro dzieci.

2005 - W Boliwii Evo Morales wygrał wybory prezydenckie, zdobywając 53,7% głosów.


?
Lewica.pl na Facebooku