Konwencja samorządowa SLD na Pomorzu

[2006-02-14 00:33:26]

W sobotę 11 lutego odbyła się konwencja pomorskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która rozpoczyna przygotowania tej partii do wyborów samorządowych.

Gościli na niej przedstawiciele Socjaldemokracji Polskiej, Unii Pracy, Zielonych 2004 i RACJI Polskiej Lewicy. Na dzisiejszej konferencji prasowej szefowa pomorskiego sojuszu posłanka Małgorzata Ostrowska zapowiedziała wspólny start tych środowisk.

SLD ma opracowaną wstępną strategię wyborczą. Swój szyld pragnie eksponować jedynie na poziomie wyborów do sejmików wojewódzkich. W powiatach i gmianach, SLD chce stawiać na lokalnych liderów i nazwy komitetów nie kojarzące się bezpośrednio z partią.

Konwencja wojewódzka udzieliła wotum zaufania szefowej rady wojewódzkiej (otrzymała 96 głosów popracia na 159 głosujących) i innym ciałom statutowym. Nieoficjalnie właśnie chęć zmian personalnych była powodem zwołania konwencji.

Posłanka Joanna Senyszyn pogodziła się z wynikami głosowania, ale pragnie by prace partii były "bardziej dynamiczne".

Konwencja zabrała głos także w sprawach programowych. Małgorzata Ostrowska krytycznie oceniła pomysły reaktywowania sejmowej komisji śledczej ds. Orlenu. Według niej ma to być "nowy spektakl i jasełka medialne". SLD uznało także że brak decyzji rządu w sprawach przemysłu stoczniowego świadczy o niekompetencji PiS w prowadzeniu polityki morskiej i niedotrzymywania obietnic składanych wyborcom.

Działacze SLD skrytykowali także pomysł powołania Instytutu Wychowania i karania uczniów powtarzaniem klasy za złe sprawowanie. Były wiceminister edukacji Franciszek Potulski zaproponował, aby uczeń z zachowaniem nagannym nie mógł reprezentować szkoły na zawodach sportowych i konkursach przedmiotowych, co miałoby być odstraszającą karą.

Potulski zabrał także głos w sprawie religii na egzaminie maturalnym, określając siebie jako zwolennika świeckiej szkoły. Uznał jednocześnie, że warto, aby relgia pojawiła się na egzaminie maturalnym, aby ułatwić dostęp do studiów teologicznych zainteresowanym i móc zweryfikować jakość przedmiotu, którego nauczanie pochłania 1,5 mld. złotych z budżetu państwa (na całą edukację wydajemy 25 miliardów).

Wiceprzewodniczący pomorskiego SLD Edmund Stachowicz zapowiedział start byłych parlamentarzystów sojuszu w wyborach samorządowych. Sam nie wykluczył ubiegania się o fotel prezydenta Starogardu Gdańskiego, którego jest mieszkańcem.

Inny wiceszef SLD na Pomorzu Aleksander Żubrys zaprezentował wyniki badań, które przeprowadzono na zlecenie SLD, z których wynika, że 40% elektoratu tej partii zdecydowanie opowiada się za zjednoczeniem lewicy, a 60% całego elektoratu lewicy chce jednego bloku wyborczego. Żubrys wyraził także zadowolenie ze zmian w byłej APP Racja, która według niego pokazała, że wcale nie jest aż tak antyklerykalna jak sądzono i co dobrze wróży współpracy.

Małgorzata Ostrowska zapowiedziała, że SLD nie będzie prowadziło kampani negatywnej, bo po wyborach chce współpracować ze wszystkimi siłami politycznymi.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku