Pikieta w Krakowie: Szkoły bez religii

[2006-02-14 11:49:19]

- Nie dla religii w szkołach - deklarowali podczas poniedziałkowej pikiety w Krakowie licealiści z Inicjatywy Uczniowskiej. Protest pod krakowskim Kuratorium Oświaty był już trzecią tego typu akcją w Polsce.

Demonstracja przeciw - jak mówią organizatorzy - "katolizacji szkół" zgromadziła ok. 25 osób. Jej uczestnicy mieli transparenty z hasłem "Nauka w szkole, religia w kościele" oraz czerwono-czarne flagi. Nawiązując do słynnej akcji lidera reformacji Marcina Lutra, młodzi ludzie przybili do drzwi kuratorium "9,5 tez nowej reformacji". Swoje stanowisko przekazali też Danucie Noszce-Leśniewskiej, wicekurator oświaty w Małopolsce, która wyszła przed budynek, by obserwować protest.

- Nie chcemy lekcji żadnej religii. Szkoła powinna być świecka - wzywali uczniowie. W 9,5 tezach piszą m.in. że ze względu na wielość religii "księża nie powinni przekraczać progu szkoły, gdyż są jedynie reprezentantami" tylko jednej z nich. Ostatnie "pół tezy" brzmi: Panie Ministrze, czy Pan myśli...

Zdaniem uczestników pikiety "szkoła powinna rozwijać indywidualizm, krytycyzm - a nie konformizm". - Nasze społeczeństwo staje się wielokulturowe, potrzeba mu tolerancji i wzajemnego szacunku, a nie indoktrynacji i podporządkowanie jednemu światopoglądowi - mówili pikietujący. W wypowiedziach dla mediów nie chcieli zdradzać swoich personaliów ani mówić, w jakich szkołach się uczą, bo - jak podkreślali - obawiają się represji. W czasie przygotowywania protestu w wielu szkołach nauczyciele i dyrektorzy zabraniali działaczom IU prowadzenia akcji informacyjnej, a plakaty zapowiadające pikietę były zrywane.

Tymczasem pani wicekurator powiedziała "Gazecie Wyborczej", że zły był adresat protestu, bo ustawę o szkolnictwie może zmienić tylko Sejm. - Poza tym - dodała - nikt nie zmusza do chodzenia na religię. Wystarczy pismo od rodziców albo, w przypadku uczniów pełnoletnich, specjalne oświadczenie. I kłopot z głowy.

Kraków jest trzecim miastem, w którym Inicjatywa Uczniowska zorganizowała pikietę. Wcześniej podobne akcje odbyły się w Szczecinie i Warszawie. Bezpośrednią przyczyną protestu są pomysły rządzącej prawicy, by powołać "Instytut Wychowania" i oprzeć edukację na wartościach chrześcijańskich. Młodzież sprzeciwia się również przeciw pomysłowi LPR, by ocenę z religii uwzględniać przy wyliczaniu średniej ocen.

IU to nieformalna grupa uczniów, z których część sympatyzuje z ideami anarchistycznymi. Inicjatywa sprzeciwia się "propagowaniu jednej ideologii przez szkoły - czy to świeckiej czy religijnej". Zdaniem jej aktywistów w szkole zamiast religii powinny zostać wprowadzone lekcje z religioznawstwa, które przybliżą młodym ludziom różne wyznania. Młodzi z krakowskiej IU zapowiadają, że nie poprzestaną jedynie na protestach - wkrótce chcą zorganizować przykładowe lekcje religioznawstwa oraz spotkania z przedstawicielami różnych religii.

Linki:
Inicjatywa Uczniowska sekcja Kraków
(9,5 tezy nowej reformacji

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku