Warszawa: Pikieta KPiORP

[2006-02-16 18:09:40]

Warszawska pikieta KPiORP na pl. Bankowym zgromadziła ponad stu uczestników. Byli wśród nich działacze WZZ "Sierpień`80" w Tramwajach Warszawskich i Autobusach, OZZ Konfederacja Pracy, Związek Zawodowy Metalowcy i Polski Związek Pracowników Portowych z PLL LOT.

Pikietę prowadził Florian Nowicki z Grupy na rzecz Partii Robotniczej. – Działalność Komitetu będzie dwutorowa: z jednej strony będziemy organizować pikiety i demonstracje, a z drugiej, świadczyć konkretną pomoc dla ludzi, których prawa pracownicze zostały naruszone – mówił Nowicki. – W tym celu powstało Biuro Interwencyjne Komitetu – dodał.

Grzegorz Kupis, wiceprzewodniczący komisji zakładowej WZZ w Tramwajach Warszawskich odczytał raport KPiORP o drastycznych przypadkach łamania praw pracowniczych i swobód związkowych. – Pracodawcy często nie respektują ochrony prawnej związkowców i – działając w pełni świadomie – wyrzucają ich z Pracy – podkreślał związkowiec.

O zwycięstwie związkowców w kopalni Budryk opowiadał Krzysztof Łabądź. - Nasze zwycięstwo dowodzi, że warto walczyć i można wygrać. Mamy nadzieję, że nie tylko łamiący prawa pracownicze zarząd Budryka poniesie konsekwencje bezprawnych działań, ale to samo spotka innych nieuczciwych pracodawców - mówił Łabądź, który apelował o poparcie Komitetu i solidarną walkę przeciwko łamaniu praw pracowniczych.

Przedstawiciel Komisji Krajowej "Sierpnia`80" Przemysław Skupin mówił o czekających nas zamianach w prawie Pracy. – Pracodawcy chcą ograniczyć ochronę związkową i wprowadzić prawo do lokautu. Wtedy pracodawca będzie mógł z dnia na dzień wyrzucić na bruk pracowników, którzy upominają się o swoje prawa – ostrzegał związkowiec.

Kuba Grzegorczyk z Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy odczytał apel trzech związkowców, którzy byli inicjatorami powstania KPiORP. – Nasz apel pragniemy skierować do wszystkich ludzi, którym bliskie są ideały sprawiedliwości społecznej, solidarności pracowniczej i obywatelskiej – apelował działacz CK-LA. – Wierzymy, że tylko jednocząc się we wspólnym działaniu pracownicy mogą skutecznie walczyć o swoje interesy – dodał.

Oprócz związkowców, w proteście uczestniczyli m.in. działacze CK-LA, GPR, Stowarzyszenia "Enklawa", Pracowniczej Demokracji, Porozumienia Kobiet 8 Marca oraz Młodzi Socjaliści.

Marek Krakowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku