Kielce: Wojewoda przestraszył się delegacji

[2006-02-16 20:00:30]

W kieleckim proteście, który odbył się przed wejściem do Urzędu Wojewódzkiego, uczestniczyła przewodnicząca ATTAC Polska, Ewa Ziółkowska i wiceprzewodniczący stowarzyszenia, Piotr Kawiorski. W pikiecie uczestniczyli członkowie ATTAC Polska z Kielc, związkowcy z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" oraz przedstawiciele Polskiej Partii Pracy.

Mariusz Olszewski, wiceprzewodniczący PPP, mówił o łamaniu praw pracowniczych, co w ostatnim czasie przybiera coraz bardziej na sile. Potem trzyosobowa delegacja miała się udać do wojewody świętokrzyskiego, Grzegorza Banasia. Zanim delegacji udało się wejść do budynku Urzędu Wojewódzkiego, urzędniczka reprezentująca wojewodę stanowczo oświadczyła, że w delegacji mogą uczestniczyć tylko dwie osoby. Kolejną przeszkodą było to, że okazało się, iż do Urzędu Wojewódzkiego nie można wejść z flagą.

Celem pikiet było zwrócenie uwagi władz państwowych na powszechne łamanie praw pracowniczych i naruszanie swobód związkowych. Podobnie jak w innych miastach, uczestnicy protestu przypominali, że to na państwie spoczywa obowiązek
przeciwdziałania łamaniu praw pracowniczych.
Sposób potraktowania kieleckiej delegacji nie świadczy o dobrej woli ze strony państwa. Prawo i Sprawiedliwość prezentowało się w kampanii wyborczej jako to ugrupowanie, które stanie na straży m.in. praw pracowniczych. W kampanii PiS i Lech Kaczyński zyskali poparcie NSZZ "Solidarność", której działacze, mimo to, nadal są wyrzucani z pracy i prześladowani za działalność związkową. Rząd Kazimierza Marcinkiewicza deklaruje poza tym, że będzie dążył do przyspieszenia prac nad zmianami w Kodeksie Pracy i opowiada się za wprowadzeniem tych zmian, nad którymi pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Grupa tzw. niezależnych ekspertów zakłada m.in. ograniczenie ochrony związkowej i wprowadzenie prawa do lokautu – najdrastyczniejszej broni kapitalistów przeciwko pracownikom, znanej z XIX wieku. Potraktowanie delegacji kieleckiej dowodzi lekceważenia nie tylko protestujących, ale przede wszystkim tych, w imieniu których KPiORP zorganizował dzisiejsze protesty. Obecna władza, mimo stosowanej przez nią retoryki, za nic ma interesy świata pracy. Wystarczy mieć nadzieję, że świat Pracy wyciągnie z tego konsekwencje podczas najbliższych wyborów.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku