Ustawa antylichwiarska wchodzi w życie
[2006-02-20 13:37:50]
Zgodnie z nowym prawem, maksymalna wysokość odsetek udzielanych kredytów nie może przekraczać w stosunku rocznym czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Obecnie maksymalne odsetki nie mogą więc wynosić więcej niż 23 proc. Kredytodawcom, którzy nałożą odsetki wyższe od maksymalnych, grożąą sankcje karne w postaci grzywny albo ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Łączna kwota wszystkich opłat i prowizji związanych z zawarciem umowy kredytowej nie może przekraczać 5 proc. pożyczanych pieniędzy. Wyjątek to koszty ubezpieczenia kredytu ponoszone przez przedsiębiorcę. Przepisy regulujące zasady udzielania kredytów konsumenckich będą dotyczyć każdej umowy do 80 tys. zł lub równowartości tej sumy w innej walucie. Dotychczasowe przepisy nie obowiązywały w przypadku kredytów poniżej 500 zł. Nowelizacja będzie dotyczyła kredytów udzielanych na każdy okres. Nowe przepisy zwiększają obowiązki informacyjne instytucji udzielających kredytów o podawanie rocznej wysokości karnych odsetek oraz warunków ich zmiany. Kredytodawca musi również podać inne koszty, jakie będzie ponosić konsument, który nie wykonuje umowy m.in. koszty upomnień, wezwań do zapłaty. Zgodnie z nowym prawem, osoba zawierająca umowę kredytową powinna otrzymać jej egzemplarz w chwili zawarcia. Jeśli jest to z przyczyn technicznych niemożliwe, powinna dostać wzorzec kontraktu, a następnie umowę podpisaną przez instytucję finansową w ciągu 7 dni. Ustawa antylichwiarska została uchwalona przez Sejm 7 lipca 2005 roku jako nowelizacja kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Przedstawiciele środowiska bankowego pytani przez agencję ISB wydają się być przygotowani na wejście w życie nowych przepisów. Ustawa antylichwiarska miała wielu zwolenników i przeciwników. Do tej pierwszej grupy należały kluby PiS i SLD (stworzyły projekty ustawy), do drugiej – banki, firmy pożyczkowe i Narodowy Bank Polski. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?