Warszawa: Spotkanie KPiORP

[2006-03-12 23:11:28]

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników. Działacze KPiORP omawiali przygotowania do kolejnych akcji. 9 marca do Komitetu przystąpiła Organizacja Środowiskowa Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego Konfederacja Pracy zrzeszająca byłych pracowników FSO w Warszawie.

Jerzy Kulczyk z OPZZ Konfederacja Pracy opowiedział działaczom Komitetu o sytuacji, w jakiej znalazło się kilkuset byłych pracowników FSO, zwolnionych z pracy na skutek tzw. restrukturyzacji fabryki. Od kilku lat FSO nie wywiązuje się ze zobowiązań płatniczych wobec 280 byłych pracowników. Zostali oni zwolnieni z pracy bez należnych im odpraw i od kilku lat nie mogą ich wyegzekwować od byłego pracodawcy. Komitet postanowił zaangażować się w akcje nagłośnienia problemu, którym dotąd mało kto się interesował.

Jednym z najważniejszych tematów spotkania KPiORP były przygotowania do demonstracji przeciwko szykanom wobec Dariusza Skrzypczka, związkowca z poznańskiej "Goplany". Skrzypczak, który był jednym z inicjatorów powstania Komitetu, został w grudniu ub. r. wyrzucony dyscyplinarnie z pracy za potwierdzenie prasie informacji o planowanych obniżkach płac w "Goplanie". W uzasadnieniu zwolnienia pracodawca ocenił, że przekazywanie takich informacji to "ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych". Manifestacja w Poznaniu została zaplanowana na 3 kwietnia br. (poniedziałek) o godz. 14:00 pod budynkiem "Goplany" na ul. Św. Wawrzyńca. Na poznańską manifestację mają przyjechać działacze i sympatycy Komitetu, organizacji popierających KPiORP oraz związkowcy z całej Polski. Wyjazdy organizowane są m.in. z: Warszawy, Bydgoszczy, Łodzi, Kielc, Krakowa, Katowic, Gliwic, Rybnika, Rudy Śląskiej i Wrocławia. Szczegóły dotyczące miejsca zbiórki, godziny wyjazdu oraz osób koordynujących wyjazdy będzie można znaleźć na stronie
www.pracownicy.org.pl.

W najbliższym czasie mają zostać uruchomione kolejne biura KPiORP w: Koszalinie, Świdnicy Śląskiej, Rzeszowie i Łodzi. Szczegóły oraz kontakty do biur również będzie można znaleźć na stronie internetowej Komitetu.

W czwartek postanowiono o uruchomieniu dwóch nowych grup roboczych KPiORP: do spraw służby zdrowia oraz praw pracowniczych kobiet. Pozostałe grupy robocze Komitetu to: ds. pracowników sezonowych, ds. elastycznego rynku pracy, ds. pracowników hipermarketów i ds. Kodeksu pracy.

W poniedziałek 13 marca odbędzie się pikieta KPiORP w obronie praw pracowników centrum medycznego Centrum ATTIS w Warszawie. Działacze Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia w tej placówce zarzucają dyrekcji szykanowanie za działalność związkową oraz nie wywiązanie się z tzw. ustawy 203, gwarantującej podwyżki w służbie zdrowia. Demonstracja odbędzie się na ul. Górczewskiej 89 o godz. 14:00.

O pomoc do Komitetu zgłosili się ostatnio pracownicy Szpitala Miejskiego z Kielc. 9 marca br. kielecka Rada Miasta przyjęła uchwałę o likwidacji placówki. Później się okazało, że władze miasta zamierzają ją przejąć jako niepubliczny ZOZ.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku