Kielce: Przeciwko prywatyzacji
[2006-03-20 23:54:24]
Społeczny Komitet wystosował dwa listy do marszałka województwa świętokrzyskiego i prezydenta miasta Kielc jako przedstawicieli samorządów, które pośrednio korzystają z podatków płaconych przez zakład i załogę "Premy". Działacze Komitetu czekają teraz na rozmowy w Ministerstwie Skarbu, do którego należy firma. - Jeśli załoga zostanie zlekceważona, będą podjęte kolejne kroki zmierzające do zablokowania procesu prywatyzacji łącznie z wyjściem na ulicę - zapowiedział Olszewski. W obronę "Premy" przed prywatyzacja zaangażowały się: NSZZ Pracowników CPP "Prema" (zrzeszony w OPZZ), Polska Partia Pracy, WZZ "Sierpień`80", Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników oraz stowarzyszenie ATTAC Polska. Przeciwni prywatyzacji są też związkowcy z komisji zakładowej NSZZ "Solidarność". 9 i 10 marca br. Społeczny Komitet zorganizował pikiety, podczas których zbierano podpisy mieszkańców Kielc w obronie "Premy". Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Zbieranie podpisów trwało też w ubiegłym tygodniu – na osiedlach Kielc. Centrum Produkcyjne Pneumatyki "Prema" S.A. zatrudnia 200 osób i jest ważnym pracodawcą w regionie. Pierwsza próba prywatyzacji zakładu miała miejsce w ubiegłym roku, ale nie udało się podpisać pakietu socjalnego dla załogi. Nie bez znaczenia była postawa samych pracowników, którzy zagrozili strajkiem, jeśli rząd nie wycofa się z planów prywatyzacyjnych. Załoga "Premy" obawia się, że w przypadku prywatyzacji podzieli los pracowników innych państwowych zakładów, które zostały sprzedane prywatnym "inwestorom", czyli że dojdzie do restrukturyzacji i masowych zwolnień, a być może w ogóle do likwidacji zakładu. Działające w firmie związki zawodowe twierdzą, że nic nie uzasadnia konieczności prywatyzowania firmy, ponieważ dobrze prosperuje i wypracowuje poważne zyski. W 2005 r. "Prema" dała skarbowi państwa i samorządom prawie 16 mln zł oraz wypracowała ok. 12 mln zł dywidendy. Zakład otrzymał też prestiżową nagrodę "Gazela Biznesu 2005", którą są wyróżniane dynamicznie rozwijające się firmy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?