Warszawa: Spotkanie KPiORP
[2006-03-27 02:26:37]
Działacze KPiORP omówili przygotowania do zaplanowanej na 3 kwietnia manifestacji w obronie Dariusza Skrzypczaka, wyrzuconego dyscyplinarnie z pracy przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w poznańskiej Goplanie. Komitet organizuje w całym kraju wyjazdy na poznańską demonstrację. Informacja o autobusach oraz kontakty do osób koordynujących wyjazdy można znaleźć na stronie KPiORP: www.pracownicy.org.pl. Skrzypczak został niedawno wybrany przez załogę wiceprzewodniczącym połączonej struktury "Solidarności" poznańskiej Goplany i bydgoskiej Jutrzenki, które od ubiegłego roku mają tego samego właściciela. Związkowcy z obu zakładów zdecydowali się poprzeć Skrzypczka, mimo że formalnie nie jest on pracownikiem Goplany. 3 kwietnia odbędzie się również rozprawa Skrzypczaka w sądzie pracy. 4 kwietnia br. Komitet organizuje na Uniwersytecie Warszawskim spotkanie ze studentami o sytuacji młodzieży na rynku pracy. Podczas spotkania ma się odbyć dyskusja o trwających we Francji protestach studentów przeciwko zmianom w prawie pracy. KPiORP zdecydował o przesłaniu wyrazów poparcia i solidarności z walką francuskich studentów. Na sobotnim spotkaniu podsumowano akcje, w których uczestniczy Komitet. Działacze KPiORP będą wspierać walkę lokatorów warszawskiej kamienicy na ul. Konduktorskiej, której właściciel od kilku miesięcy próbuje wyrzucić ich z budynku. W najbliższym czasie planowane są kolejne pikiety i protesty przeciwko kamienicznikowi. KPiORP będzie też wspierał akcje w obronie praw pracowniczych i swobód związkowych w warszawskim Centrum Attis. Należący do KPiORP Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia w tej placówce walczy o podwyżki w ramach tzw. ustawy 203 i zarzuca dyrekcji szykanowanie za działalność związkową. Komitet będzie również kontynuował akcje przeciwko prywatyzacji zakładu Prema S.A. w Kielcach. Za kilka tygodni ma się odbyć kolejny protest w tej sprawie. Komitet zdecydował, że w ramach prowadzonych przez KPiORP bezpłatnych szkoleń z prawa pracy, zostaną zorganizowane specjalne szkolenia poświęcone sytuacji pracowników zatrudnionych na niepewnych warunkach (bez umowy o pracę i niepodlegających przepisom Kodeksu Pracy) oraz praw pracowniczych kobiet. Terminy szkoleń zostaną podane na stronie KPiORP. Wkrótce Komitet uruchomi kolejne biura interwencyjne, m.in. w Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Białymstoku i Poznaniu. Dotychczas biura KPiORP powstały w Warszawie, Katowicach, Kielcach, Bydgoszczy, Wrocławiu, Wałbrzychu, Lublinie i Kołobrzegu. Do biur interwencyjnych Komitetu mogą się zgłaszać pracownicy, których prawa zostały naruszone przez pracodawcę. Na miejscu dostaną pomoc prawną i wsparcie doświadczonych związkowców. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
19 listopada:
1906 - W Wiedniu rozpoczął swe obrady IX Zjazd PPS. Z partii usunięto członków Wydziału Bojowego, reprezentujących prawe skrzydło partii.
1917 - Urodziła się Indira Gandhi, premier Indii.
1925 - Urodził się Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, ekonomista i działacz społeczny o poglądach socjalistycznych, profesor nauk humanistycznych i ekonomicznych.
1942 - Hitlerowcy zamordowali Brunona Schulza, polskego prozaika żydowskiego pochodzenia, grafik, malarza, rysownika i krytyka literackiego.
1942 - Rozpoczął się kontratak wojsk radzieckich pod Stalingradem (operacja „Uran”).
1958 - Algierski Front Wyzwolenia Narodowego proklamował Republikę Algierii.
1972 - SPD wygrała wybory parlamentarne w Niemczech, zdobywając 46% głosów.
1987 - Ewa Łętowska została pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
1995 - W II turze wyborów prezydenckich wygrał Aleksander Kwaśniewski, pokonując Lecha Wałęsę.
2002 - U wybrzeży hiszpańskiej Galicji zatonął tankowiec MT Prestige z ładunkiem 70 tys. ton ropy naftowej, która wydostała się ze zbiorników i zniszczyła unikatowe wybrzeża oraz tradycyjne łowiska galicyjskich rybaków.
2005 - W Katowicach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika wojewody Ziętka. Powstał on dzięki Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Generała Jerzego Ziętka w Katowicach.
?