KPiORP: Nowe akcje

[2006-03-27 02:50:38]

Do Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników przystąpił Jacek Rosołowski, działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w firmie Impet-Tom w Kostrzynie nad Odrą. Rosołowski został zwolniony z pracy, ponieważ próbował założyć pierwszy w tej firmie związek zawodowy. Wyrzucony związkowiec zapowiedział, że weźmie udział w demonstracji w obronie Dariusza Skrzypczaka, zwolnionego z pracy przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w poznańskiej Goplanie. Demonstracja zaplanowana jest na 3 kwietnia o godz. 14.

Komitet postanowił wesprzeć walkę pracowników PKS-Connex w Kołobrzegu. Kilka dni temu zarząd PKS zwolnił dyscyplinarnie przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ "Solidarność", Eugeniusza Konopackiego. Kłopoty związkowców w kołobrzeskim PKS zaczęły się od powiadomienia prokuratury o tym, że prezes zarządu spółki działa na niekorzyść firmy, ponieważ sprzedaje konkurencyjnej firmie paliwo po zaniżonej cenie. Zarząd spółki zamierza prawdopodobnie zwolnić również szefa Związku Zawodowego Pracowników PKS-Connex (zrzeszonego OPZZ), Edwarda Kamińskiego. Wspomina się też o zamiarach wyrzucenia z pracy 50 pracowników z prawie 200-osobowej załogi spółki. W piątek i sobotę działające PKS-Connex związki zawodowe, będące od 15 marca br. w sporze zbiorowym z pracodawcą, przeprowadziły referendum strajkowe. Uczestniczyło w nim blisko 70 proc. pracowników spółki, z czego 89 proc. opowiedziało się za strajkiem. 49 proc. udziałów w kołobrzeskim PKS ma szwedzki koncern Connex. W ubiegłym roku ten sam koncern usiłował wyrzucić z pracy Pera Jahanssona, przewodniczącego związku zawodowego SECO w metrze w Sztokholmie. WZZ "Sierpień`80" z Tramwajów Warszawskich przesłał wtedy wyrazy poparcia dla szykanowanego związkowca i zaoferował wsparcie. Obecnie KPiORP organizuje międzynarodowe wsparcie związków zawodowych dla walki związkowców w PKS-Connex w Kołobrzegu.

KPiORP postanowił wesprzeć Zbigniewa Sagańskiego, działacza NSZZ "Solidarność" w Zakładach Remontowych Energetyki – Warszawa ZREW. Grupa 36 pracowników tej firmy wyjechała w listopadzie ubiegłego roku do pracy we francuskiej elektrowni Electricité de France (EDF) w Porcheville, 50 km od Paryża. Na miejscu okazało się, że Polacy zarabiają 20 proc. tego, co francuscy robotnicy na tych samych stanowiskach. Walkę polskich robotników wsparła francuska Powszechna Konfederacja Pracy (CGT), z którą kontakt nawiązał właśnie Sagański. Był on jedynym Polakiem w grupie, który znał język francuski i organizował walkę o prawa pracownicze. Niedawno związkowiec został odesłany do kraju. Powiedziano mu, że zostanie w Polsce 2 tygodnie, ale na miejscu okazało się, że już nie wróci do Francji. Pracodawca poinformował Sagańskiego o zamiarze zlikwidowania jego stanowiska pracy. Związkowiec czeka teraz na wypowiedzenie. W sobotę działacz "Solidarności" spotkał się z Bogusławem Ziętkiem, przewodniczącym Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" i Polskiej Partii Pracy oraz współzałożycielem KPiORP.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 listopada:

1906 - W Wiedniu rozpoczął swe obrady IX Zjazd PPS. Z partii usunięto członków Wydziału Bojowego, reprezentujących prawe skrzydło partii.

1917 - Urodziła się Indira Gandhi, premier Indii.

1925 - Urodził się Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, ekonomista i działacz społeczny o poglądach socjalistycznych, profesor nauk humanistycznych i ekonomicznych.

1942 - Hitlerowcy zamordowali Brunona Schulza, polskego prozaika żydowskiego pochodzenia, grafik, malarza, rysownika i krytyka literackiego.

1942 - Rozpoczął się kontratak wojsk radzieckich pod Stalingradem (operacja „Uran”).

1958 - Algierski Front Wyzwolenia Narodowego proklamował Republikę Algierii.

1972 - SPD wygrała wybory parlamentarne w Niemczech, zdobywając 46% głosów.

1987 - Ewa Łętowska została pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

1995 - W II turze wyborów prezydenckich wygrał Aleksander Kwaśniewski, pokonując Lecha Wałęsę.

2002 - U wybrzeży hiszpańskiej Galicji zatonął tankowiec MT Prestige z ładunkiem 70 tys. ton ropy naftowej, która wydostała się ze zbiorników i zniszczyła unikatowe wybrzeża oraz tradycyjne łowiska galicyjskich rybaków.

2005 - W Katowicach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika wojewody Ziętka. Powstał on dzięki Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Generała Jerzego Ziętka w Katowicach.


?
Lewica.pl na Facebooku