KPiORP: Solidarność z Francją

[2006-04-01 16:41:01]

Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników wystosował list solidarnościowy z walką francuskich studentów i związków zawodowych. Apel zostanie przekazany na ręce studentów, związkowców i działaczy lewicowych organizacji, którzy wspierają walkę studentów we Francji.

Reforma francuskiego prawa uderzy w konsekwencji w cały świat pracy. To neoliberalna polityka promowania gorszego zatrudnienia – niżej opłacanego, na gorszych warunkach i bez możliwości poprawy swojej sytuacji - czytamy w apelu KPiORP. Niepewność zatrudnienia sprawia, że ta grupa pracowników nie upomina się o swoje prawa, boi się zrzeszać w związkach zawodowych i walczyć o swoje prawa i interesy - uważają działacze Komitetu.

Komitet ocenia, że prawne różnicowanie pracowników uderza w jedność świata pracy, niszczy poczucie solidarności, która była i pozostaje największą siłą ruchu robotniczego. Polityka "dziel i rządź" zawsze była stosowana przez kapitalistów (pracodawców) i reprezentujące ich rządy. W efekcie prowadzi ona do pogarszania sytuacji pozostałych grup, ponieważ służy do wywierania na nich presji i szantażowania, gdy zaczynają upominać się o swoje.

Jesteśmy przeciwni prawnemu różnicowaniu pracowników tak na wewnętrznych rynkach pracy w poszczególnych państwach, jak i między krajami oraz przeciwko tworzonemu w ten sposób dumpingowi płacowemu.

KPiORP powstał z poczucia jedności całego świata pracy, bez względu na przynależność związkową, uprawiany zawód czy staż pracy. Są wśród nas pracownicy i bezrobotni, związkowcy z różnych central związkowych, licealiści, studenci i pracownicy naukowi, robotnicy i intelektualiści - informują działacze KPiORP w apelu i dodają: Podobnie jak dzisiaj na ulicach francuskich miast młodzież i związki zawodowe, zjednoczyliśmy nasze siły ze świadomością, że walczymy we wspólnym interesie i przeciwko wspólnemu przeciwnikowi. Solidarność świata pracy musi mieć wymiar międzynarodowy, dlatego w pełni popieramy walkę młodych pracowników we Francji.

Od kilku tygodni na ulicach francuskich miast młodzież protestuje przeciwko planowanym przez prawicowy rząd Dominique’a de Villepine’a zmianom w prawie pracy, tzw. kontraktowi "pierwsza praca" (CPE). Zakładają one, że podczas pierwszych dwóch lat zatrudnienia pracodawca będzie mógł zwolnić młodego pracownika (18-26) bez podawania przyczyn. Wczoraj prezydent Jacques Chirac zdecydował, że podpisze kontrowersyjną ustawę.

Związki zawodowe, młodzież i lewica zapowiedziała na wtorek, 4 kwietnia, strajk generalny w całej Francji. Do protestów przyłączyła się Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ), której sekretarz generalny John Monks wezwał związkowców do pikietowania w tym dniu francuskich ambasad i konsulatów w innych krajach.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku