PPP solidarna z walczącą Francją

[2006-04-06 22:48:40]

Polska Partia Pracy wyraziła solidarność ze studentami i związkowcami, protestującymi przeciwko kontraktowi "pierwsza praca" (CPE). Zdaniem PPP, planowana przez francuską prawicę liberalizacja prawa pracy najmocniej uderza w młodych pracowników, ale będzie też miała negatywne skutki dla całego świata pracy.

Francuski opór wobec niebezpiecznych, neoliberalnych pomysłów, które w ostatecznym rozrachunku mają na celu obniżenie kosztów pracy do poziomu bardziej zbliżonego standardom z Azji, jest bardzo ważny dla pracowników całej Europy. Jeśli tego typu rozwiązania uda się wprowadzić we Francji, to pracownicy z całej Europy, w tym zwłaszcza z Polski - gdzie prawo pracy już słabo zabezpiecza interesy pracobiorców - staną przed ogromnym zagrożeniem odebrania ich uprawnień i postępującej pauperyzacji - napisał przewodniczący PPP, Bogusław Ziętek w opublikowanym dziś stanowisku partii.

PPP ocenia, iż praktyka liberalizowania prawa pracy i odbierania pracownikom kolejnych uprawnień nie prowadzi do zmniejszenia bezrobocia, czego dowodzi praktyka naszego kraju. W oświadczeniu podkreślono, iż działania prawicowego rządu Premiera Dominique’a de Villepine’a zasługują na tym większe potępienie, że tak poważne zmiany w prawie pracy usiłowano przeprowadzić bez żadnych konsultacji społecznych, pomijając nawet normalną procedurę parlamentarną. Dopiero w obliczu ogólnonarodowych, wielomilionowych demonstracji, strajków i protestów, rząd stara się sprawić wrażenie dialogu ze stroną społeczną. PPP poparła dążenia francuskiej młodzieży, związkowców i organizacji lewicowych do całkowitego wycofania się przez rząd z planów wprowadzenia CPE.

Wasze zwycięstwo będzie zwycięstwem świata pracy całej Europy. Polska Partia Pracy aktywnie włączy się w organizowane w Polsce akcje solidarnościowe z protestami francuskiego społeczeństwa. - zapowiedział Ziętek.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku