Warszawa: Protest nauczycieli przeciwko protegowanej wiceministra
[2006-04-12 01:54:08]
Na budynku szkoły wiszą flagi przepasane kirem. Na drzwiach można przeczytać komunikat "Protestujemy przeciwko objęciu stanowiska dyrektora szkoły przez panią Magdalenę Politańską". Kilka miesięcy temu poprzednia dyrektorka odeszła na emeryturę. Nauczyciele bezskutecznie domagali się rozpisania konkursu, który zdecyduje kto obejmie wakat. Zwłoka była zastanawiająca. Teraz nauczyciele twierdzą, że trzeba było poczekać aż Politańska ukończy kurs zarządzania oświatą. Konkurs został rozpisany rzeczywiście kilka dni po tym jak Politańska zdobyła stosowne zaświadczenie. Co ciekawe podpisał je… wiceminister Stanisław Sławiński. Magdalena Politańska kurs skończyła w Placówce Doskonalenia Nauczycieli "Pro Formatione" założonej przez Radę Szkół Katolickich. Sama prowadzi tam zajęcia. Dyrektorem Pro Formatione był Stanisław Sławiński. Podpis na zaświadczeniu złożył 17 grudnia zeszłego roku. Od 11 dni był już wiceministrem edukacji. Rodzice uczniów uczęszczających do wolskiej szkoły obawiają się, że protegowana wiceministra Sławińskiego będzie stosować metody wychowawcze popierane przez wiceministra Sławińskiego. Jest on znanym krzewicielem "wychowania dzieci w posłuszeństwie" oraz zwolennikiem kar fizycznych. Należy stwierdzić, że o ile kary fizyczne stosowane są z właściwym umiarem, nie zawierają w sobie niczego, co naruszałoby godność osobową dziecka oraz najskuteczniej komunikują dziecku to, co powinny komunikować – twierdził na początku lat 90-tych Sławiński. Tak więc kanał komunikacyjny poprzez ciało jest dla dziecka najważniejszy i tym samym także najłatwiejszy. Dlatego kara fizyczna znajduje zastosowanie przede wszystkim w dialogu wychowawczym z małymi dziećmi – wyjaśniał swego czasu obecny wiceminister. Dorobek teoretyczny Sławińskiego jest jednak znacznie bogatszy. Oto jak rozumie on koncepcję wychowania w posłuszeństwie: W wielu środowiskach, zwłaszcza inteligenckich, obserwuje się tendencję do nadmiernego argumentowania poleceń. Wiąże się to z dość istotnym błędem myślowym, który polega na tym, że milcząco przyjmuje się założenia, że ostateczną racją posłuszeństwa jest obiektywna słuszność decyzji osoby sprawującej władzę wychowawczą. (...) Jest to jednak fałszywe postawienie sprawy, ponieważ nie słuszność polecenia a uprawnienia osoby wychowującej są podstawową racją posłuszeństwa dziecka – tłumaczy Sławiński. W najbliższym czasie odbędą się konkursy na dyrektorów około 200 szkół w całej Warszawie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
17 listopada:
1858 - Zmarł Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1892 - W Paryżu pod przewodnictwem B. Limanowskiego rozpoczął obrady zjazd 18 działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1918 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Grecji.
1944 - Albania: Komunistyczni partyzanci wraz z mieszkańcami miasta wyzwolili Tiranę spod okupacji niemieckiej.
1973 - W Atenach wojsko dokonało masakry nie stawiających oporu studentów politechniki, protestujących przeciwko rządom junty czarnych pułkowników.
1983 - W Meksyku powstała Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego (EZLN).
2008 - Nepal: Sąd Najwyższy nakazał legalizację małżeństw homoseksualnych.
?