CBOS: 91 proc. bezrobotnych bez zasiłku

[2006-04-23 14:24:08]

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, zaledwie 9 proc. bezrobotnych otrzymuje, zasiłek z urzędów pracy. Ponad połowa długotrwale bezrobotnych to kobiety. Ponad 71 proc. bezrobotnych deklaruje, że utrzymuje się dzięki pomocy rodziny.

Z zasiłku korzystają głównie bezrobotni krótkoterminowi (23 proc.), zupełnie sporadycznie zaś ci, którzy pracy nie mają od dawna (2 proc.).

Prawie 80 proc. bezrobotnych chce zmienić swoją sytuację i szuka pracy. 51 proc. bezrobotnych twierdzi, że nie wystarcza im środków na zaspokojenie codziennych potrzeb, zaś 39 proc. ocenia swoje warunki materialne jako złe.

Większość ankietowanych osób (71 proc.) przyznaje, że jest głównie na utrzymaniu rodziny. 47 proc. deklaruje, że żyje z prac dorywczych, zdecydowanie rzadziej z drobnego handlu (7 proc.) i z prac stałych (1 proc.). Znacznie mniej bezrobotnych wskazuje na takie pozazarobkowe źródła utrzymania jak świadczenia z opieki społecznej, instytucji charytatywnych i Kościoła (16 proc.). Po 4 proc. ankietowanych utrzymuje się głównie z wyprzedawania posiadanych przedmiotów oraz "z pieniędzy zdobytych niezupełnie uczciwie".

Jest wiele prawd o polskim bezrobociu. Ta z sondażu CBOS mówi o tym, jak sami bezrobotni oceniaja swoją sytuację. A oceniają ją źle. Jeśli 90 procent bezrobotnych nie otrzymuje zasiłku, to znaczy, że zasiłek jest czystą fikcją. Wbrew twierdzeniom liberałów brak zasiłku nie jest w stanie zmotywować do znalezienia pracy, gdyż dla długotrwale bezrobotnych tej pracy po prostu nie ma, gdyż są oni dla pracodawców najmniej poszukiwanym pracownikiem. Z sondażu także wynika, że sytuacja kobiet na rynku pracy stale się pogarsza. Kobiety nadal stanowią wiekszość wśród długotwale bezrobotnych. Sam znam przypadek, że właścicielka zakładu, który notorycznie wysyła oferty do urzędu pracy, potrafi jednej kobiecie powiedzieć, że się nie nadaje, bo jest w wieku rozrodczym, a jej starszej o 10 lat koleżance, że jest po prostu za stara.

Niestety urzędy pracy zdają się tylko administrować polskim bezrobociem... Nie sadzę, by ta sytuacja uległa większej zmianie bez nowych impulsów ze strony Państwa. Potrzeba również większej aktywności ze strony związków zawodowych, których naturalnym obowiązkiem jest przecież nie tylko bronić tych którzy pracują, lecz także tych, którzy pracę stracili. W przededniu 1 Maja warto o tym sobie przypomnieć.

Ludwik Olczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 listopada:

1918 - W Warszawie z inicjatywy PPS, PPS-Lewicy i SDKPiL została utworzona Rada Delegatów Robotniczych z Franciszkiem Grzelszczakiem na czele.

1918 - Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, co uznano za datę odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości.

1922 - W Indianapolis urodził się Kurt Vonnegut amerykański pisarz i publicysta, określający się jako socjalista, autor "Kociej kołyski" i "Rzeźni numer pięć".

1924 - Grupa posłów i działaczy PSL "Wyzwolenie" występuje z partii i tworzy Niezależną Partię Chłopską; ugrupowanie ściśle współpracuje z lewicą komunistyczną.

1928 - W Panamie urodził się Carlos Fuentes, wybitny pisarz meksykański, krytyk globalizacji i polityki USA, autor m.in. "Terra nostra" i "Contra Bush".

2011 - W Warszawie podczas manifestacji nacjonalistów doszło do zamieszek. Zatrzymano ponad dwieście osób, kilkadziesiąt zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku